Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.8. 2014 14:20
zpátky do školy

Nový školní rok se blíží! Jaké svačiny budou pro děti ideální?

Školní svačina - 2
Zdroj: Thinkstockphotos

Nezanedbávejte svačiny pro děti do školy! Při správném složení se budou lépe soustředit na výuku. Složení má zásadní vliv i na jejich zdraví!

Nový školní rok je za dveřmi a je potřeba se na něj začít připravovat. Už víte, co budete dělat dětem do školy ke svačině? Co je pro ně nejlepší, poradila výživová poradkyně doktorka Zdenka Haismanová.


V první řadě by rodiče rozhodně neměli odbývat děti penězi, za které si mohou svačinu koupit ve školních automatech. Ty totiž nabízejí převážně sušenky, bagety nebo sladké nápoje, což pro děti není vůbec zdravé. Proto by rodiče měli dětem přednostně připravovat svačiny doma.


"Svačina by měla být vyvážená, aby dítě dostávalo kvalitní sacharidy například v podobě kousku kvalitního pečiva. Ideální  varianta, aby dítě přijímalo i vlákninu, je pečivo celozrnné. K tomu je vhodná kvalitní šunka, já osobně preferuji krůtí, nebo nějaký kvalitní sýr. K tomu každopádně dejte kousek ovoce a zeleniny, nebo alespoň jednu z těchto variant, tedy ovoce nebo zeleninu", popsala správné složení svačiny výživová poradkyně.

 

 

Děti by se neměly odbývat kupovanými bagetami. Ty totiž nerozlišují stravu pro děti a dospělé. Pokud chcete dítěti dopřát sušenky, určitě vybírejte ty cereální a k svačině je dávejte maximálně jednou nebo dvakrát týdně, aby se zbytečně nenaučilo na sladké. K tomu ale vždy přidejte kousek ovoce nebo zeleniny!


"Ke každé svačině nezapomeňte školákům přidat alespoň půllitrovou láhev s pitím. Ideálním nápojem je kvalitní voda - kojenecká, nebo z lepšího filtrovacího přístroje. V žádném případě jim nedávejte ledové čaje nebo kupované šťávy, které jsou plné cukrů a barviv. Já jsem zastáncem kvalitní nesycené vody," doporučila PhDr. Zdena Heismanová.


Správná svačina je pro děti velmi důležitá v souvislosti nejenom s jejich zdravím, ale také s pozorností ve škole. Ke spuštění mozkové aktivity, a tím k zlepšení soustředění, jsou velmi potřebné cukry - ale pozor, pouze ty složité, které najdete v ovoci, luštěninách, bramborech, rýži nebo ořechách.

Výživová poradkyně PhDr. Zdenka Heismanová varovala před cukrem bílým: "Pokud dítě budeme stravovat nekvalitními a nežádoucími cukry, dítě může být až příliš aktivní či rovnou hyperaktivní. Začne zlobit tím, že nedokáže vydržet na místě, čímž ztrácí pozornost."

mis TN.cz
Reklama