Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 8. 2013
statistika

Počet Čechů, kteří se v cizině stali obětí trestného činu, stále roste! Co dělat?

Turista v horách
Zdroj: isifa.com

Dovolená v zahraničí je pro stále více českých turistů spojena s nepříjemným zážitkem. Každým rokem stoupá počet Čechů, kteří se v cizině stanou obětí trestného činu

Vyplývá to ze statistik Ministerstva zahraničí, které zveřejnila společnost ePojisteni.cz, jež je největším českým online pojistitelem.
 

V posledních pěti letech se počet trestných činů, jejichž obětí jsou čeští turisté, každoročně zvyšuje. Jen v roce 2012 tak čelili Češi v zahraničí 1084 trestným činům, což je výrazný nárůst oproti situaci v roce 2008, kdy se čeští turisté v roli oběti trestného činu ocitli v 664 případech.
 

Největší nárůst zaznamenaných trestných činů ministerstvo eviduje mezi roky 2008 a 2009 – tehdy jich meziročně přibylo 50 procent.
 

"Údaje za rok 2013 ještě pochopitelně nejsou kompletní, ale s ohledem na historický vývoj se lze obávat, že v letošním roce počet těchto trestných činů ještě stoupne," předpovídá David Holý ze společnosti ePojisteni.cz.
 

Statistika ministerstva zahraničí nerozlišuje závažnost trestných činů – zahrnuje v sobě tedy jak krádeže či přepadení, tak i znásilnění či vraždy, kterých se však naštěstí odehrává jen minimum. „Valná většina pojistných událostí, které nám klienti hlásí a které souvisí s trestnou činností, se týká krádeží majetku,“ potvrzuje Holý.
 

Češi se však podle Holého naučili proti důsledkům kriminality bránit. „Díky osvětě už lidé vědí, že řadu škod, jež jim můžou při podobných nepříjemnostech v cizině vzniknout, lze pokrýt pojištěním. V posledních letech viditelně roste počet lidí, kteří si kromě cestovního pojištění různá připojištění před odjezdem na dovolenou uzavírají už zcela automaticky,“ popisuje.
 

Mezi nejčastěji uzavírané patří podle Holého pojištění proti krádeži zavazadel. "Např. nejvýhodnější cestovní pojištění do Evropy – Europojištění za 490 Kč/rok, pokryje škody až do výše 10 000 korun za krádež zavazadel a osobních věcí. Součástí tohoto pojištění je i komplexní pojistná ochrana, která zajistí pokrytí všech nákladů souvisejících s úrazem či onemocněním, tzn. ošetření, léky, převoz, asistenční služba apod. Dokonce jsou z něj hrazeny náklady, které poškozenému nehradí jeho zdravotní pojišťovna v případě úrazu či nemoci v zahraničí," líčí Holý.
 

Tabulka
Zdroj: oficiální zdroj

 

TN.cz