Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.9. 2013 21:39
co pijete

NENÍ BURČÁK JAKO BURČÁK! Víme, jak poznat ten pravý už při nákupu

Zdroj: TN.cz

Prodejci burčáku opět po roce nabízí lákavý mok. Ale pozor, pravý český nebo moravský burčák je velká vzácnost a ve stánku u silnice nebo v auomatu na něj nenarazíte! Častěji tam zakoupíte pančované patoky nebo burčák z Maďarska.

Zkušení vinaři vědí, že existují dva druhy burčáku. Ten první ochutnáte v podstatě jen ve sklípku. Je to zakalený kvasící nápoj, který vinaři znají jako meziprodukt při výrobě vína. Takový burčák se ale rychle kazí a ochutnat ho můžete v podstatě jen u vinaře. Po krátké době už to totiž není burčák.
 

Druhý typ burčáku je určen k prodeji. Ten vám v dobrém stavu vydrží tak dva dny. Vždy je lepší si burčák zakoupit v kamenné vinotéce, než riskovat někde ve stánku u silnice. Tam není možné dohledat původ produktu a hrozí, že bude něčím naředěný.
 

Burčák by měl být lehce zakalený, ale i tak musí působit svěže. Když je burčák hodně tmavý, znamená to, že byl naředěn jablečným mostem. Příliš jasná barva zase značí, že je zřejmě "říznutý" vodou.
 

Jak má vypadat pravý český burčák:
 

- musí být vyroben z hroznů vinné révy

- nesmí být vyráběn z jiného ovoce

- nesmí v něm být přidána voda

- musí být vyroben z českých hroznů

- nápoj z dovozových hroznů musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt

 

Podívejte se na reportáž, která vám poradí, na co si dát při koupi burčáku pozor: 

 

 

Vinař Tomáš Krist v rozhovoru pro Lidové noviny tvrdí, že pravý český burčák je dávno minulostí. Vinaři si české hrozny raději schovají na víno, na burčák použijí hrozny z dovozu. Nejčastěji maďarské. "Jsou více vyzrálé, mají více sluníčka. Hrozny se posbírají a za pět hodin nám je dovezou a můžeme je zpracovat," říká Krist s tím, že maďarské hrozny jsou vysoce kvalitní. Ovšem nápoj z hroznů z dovozu nesmí nést označení "burčák", ale "částečně zkvašený hroznový mošt". "Hrozny z Maďarska jsou kvalitnější a paradoxně i levnější," odhaluje Krist.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Výrobci kvalitního vína vyrazí za pomoci mobilních aplikací do boje proti padělatelům

Lži a mýty o alkoholu 

VÍNA DOLÉVALI Z POLOVINY VODOU a pak je prodávali v supermarketech! 

TN.cz