Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 12. 2013
inspekce trestá

POZOR! Tyto žluklé ořechy a meruňky s živými brouky nekupujte! Ohrozí vaše zdraví

Závadné ořechy a meruňky
Zdroj: SZPI

Obchodní řetězec Kaufland prodával v Náchodě zdravotně závadné sušené meruňky. Zkažené vlašské ořechy pak našla inspekce v prodejně Globusu v Pardubicích.

Obě potraviny podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce nejsou vhodné k lidské spotřebě a konzumentům mohou způsobit zdravotní komplikace. Závadné sušené meruňky jsou od výrobce IBK Trade. Vlašské ořechy vyrábí německá ALNATURA.

 

Podívejte se na fotografie zdraví škodlivých potravin:

15

GALERIE: Závadné potraviny

Zdroj: SZPI

Zavadné potraviny - 1

Hodnocení:

 

Podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy se inspekce ve větší míře zaměřila na sortiment, který lidé více nakupují před Vánoci. "Inspekce v prodejně Kaufland v Náchodě zjistila, že se uvnitř uzavřených obalů uvedené potraviny pohybují okem viditelní bílí škůdci a obsah po otevření balení rovněž silně zapáchá po kvašení," uvedl Kopřiva. Problémy jsou podle něj s dvěma šaržemi výrobku s označením data minimální trvanlivosti do 9. května a 4. dubna 2014.

 

Potraviny kontaminované škůdci a potraviny ve stádiu kažení a rozkladu jsou nepřijatelné pro lidskou spotřebu. Inspekce uložila zákaz uvádět tyto potraviny do oběhu a nařídila prodejci, aby zboží neprodleně stáhnul z pultů všech poboček.

Globus musí stáhnout z prodeje vlašské ořechy od německého výrobce ALNATURA. Zboží pochází z Moldávie. V prodejně Globusu v Pardubicích inspekce zjistila, že obsah všech balení zapáchá po žluknutí tuků a ořechová jádra mají palčivou chuť typickou pro žluklý tuk.

 

SZPI zahájí s firmami správní řízení o uložení sankce. Inspekce od září zjistila 13 šarží potravin napadených škůdci u sortimentu skořápkových plodů a sušeného ovoce.

tn.cz / ČTK / hru