Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 1. 2014
Stížnosti na exekutory

PROTI GAUNERŮM: Jaké poplatky si exekutoři účtují a může být exekuce na jakoukoliv částku?

Proti gaunerům
Zdroj: TV Nova

Redakce zpravodajství televize Nova je stále zavalená vašimi stížnostmi na exekutory. I tento týden proto pokračujeme v našem seriálu o exekucích a exekutorech. Pro dnešek odpovíme na několik nejčastějších dotazů, které nám pokládáte.

Emailová schráka protigaunerum@nova.cz je plná vašich dotazů a příběhů. I přesto, že počet exekucí klesá, je vidět, že jde o téma, které se stále týká mnohých z vás. Jen v minulém roce u nás v prvním pololetí soudy zahájily 320 tisíc exekucí. Pro srovnání v roce 2012 to bylo 820 tisíc v roce 2011 dokonce téměř milion. Není sporu o tom, že exekutoři pomáhají vymáhání práva.
 

"Průměrná částka, za kterou je nejčastěji vedená exekuce je 85 tisíc," říká mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.
 

Jaká je u nás výše exekučních poplatků?
 

"Náklady exekuce tvoří tři základní složky, odměna advokáta, kterého si najme věřitel ve dvou řízeních, odměna exekutora a DPH," vysvětluje Báčová. Pro vysvětlení konkrétní příklad. Pokud dlužíte třeba 6 tisíc korun, zaplatíte odměnu advokátovi dohromady přes 12 tisíc, odměnu pro exekutora 3 tisíce, navíc ještě přičtěme paušální náklady exekučního řízení a DPH. Dohromady se vám tak celkové náklady vyšplhají na skoro 23 tisíc korun.
 


Máte i vy špatné zkušenosti s exekutory, napište nám na protigaunerum@nova.cz.

 

Může být uvalena exekuce na jakoukoliv dlužnou částku?
 

"Pakliže se věřitel rozhodne vymáhat částku v jakékoliv výši a soud tomu vyhoví, je exekutor povinen to vymáhat," uvádí Báčová. Do značných problémů vás tak může dostat třeba i dluh několika korun.
 

Už příště vám poradíme, co dělat, když vám exekutor zabaví věci, které nejsou Vaše nebo také jak exekučně zabavené věci získat zpět. Zabývat se budeme i vašimi konkrétními příběhy.

hmr / Tereza Šnoblová tn.cz / TV Nova