Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2013 11:03
pozor na čaj

Nebezpečná potravina: Tento zelený čaj z Alberta je plný pesticidů

Tento zelený čaj z Alberta je plný pesticidů - 1
Zdroj: Potravinynapranyri.cz
Zelený čaj s citrónem

Na tomto Zeleném čaji s příchutí citrónu, který se prodával v Albertu v písku, byste si asi moc nepochutnali. Byl doslova napěchovaný pesticidy.

"Ve výrobku bylo zjištěno překročení maximálního limitu reziduí pesticidů (acetamiprid a imidacloprid)," uvedli inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce na svém webu Potravinynapranyri.cz na adresu čaje.

 

Tento zelený čaj z Alberta je plný pesticidů - 2
Zdroj: Potravinynapranyri.cz

 

Čaj s označením Albert Quality pocházel z Polska a inspekce na něj v prodejně Albertu v ulici U Hřebčince přišla už 20. února. Jedná se o čaj sarže L5330/1/357, který má trvanlivost do prosince 2013.

 

Který čaj je ten pravý?


Mnozí si pod pojmem čaj automaticky představí černý čaj, ten ale existuje pouhé tři století. Ve skutečnosti je tím pravým čajem právě ten zelený, protože se jedná o lístky čajovníku, které jsou pouze usušené a při zpracování neprocházejí fermentací. Proto si zelený čaj zachovává účinné látky."Má zchlazující účinky a proto nás dokáže v létě krásně osvěžit," říká Jaromír Horák z pražské Andělské čajovny. "Co se týká povzbuzení a dalších pozitivních účinků čaje, tak ale musíme počítat s tím, že pokud si koupíme zelený čaj v pytlíku, všechny antioxidanty a další zdraví prospěšné látky už tam nenajdeme," upozorňuje a doporučuje dát přednost čerstvému váženému zelenému čaji.

 


Zelený čaj poskytuje zejména vitamíny skupiny B a pozitivně působí na pleť, a především proti rakovině, dokonce pomáhá zpomalovat růst již vzniklých nádorů. V zemích, kde je jeho pití tradicí, se proto některé druhy rakoviny (např. žaludku) téměř vůbec nevyskytují a je v nich také nápadně nižší výskyt cévních onemocnění.

 


Zelený čaj je také skvělým pomocníkem při hubnutí, protože pomáhá trávit tuky, zároveň snižuje hladinu cholesterolu. Zelený čaj je tradičním nápojem v zemích jako je Japonsko, Čína nebo Korea, v České republice jeho obliba raketově vzrostla v devadesátých letech.

 


Zelený čaj, který je běžně dostupný v obchodech v České republice, jsme nechali otestovat odborníkem. Jak test dopadl? Který je dobrý a který úplně propadl? Přečtěte si ZDE.

kos TN.cz