Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.8. 2014 21:10
Bezpečí dětí

Školní penály ohrožují zdraví dětí! Obsahují nebezpečné ftaláty

Zdroj: TV Nova

Některé školní pomůcky ohrožují zdraví dětí. Obsahují totiž chemické látky, které mohou u dětí vyvolat astma nebo později způsobit neplodnost.

Ftaláty objevil test ekologického sdružení ve dvou z 9 testovaných školních pomůcek. Nejhůř dopadly penály. Zástupci sdružení však rodiče zároveň uklidňují. Situace se za posledních 10 let výrazně zlepšila.

Reklama

 

150krát až 200násobně víc nebezpečných ftalátů, tedy látek používaných k měkčení umělých hmot - to je nejhorší výsledek testovaných školních pomůcek. Nelichotivými vítězi je dvojice penálů. Tento s tematikou populární filmové série obsahoval nebezpečné látky jak na obalu, tak ve vnitřním vybavení.

 

"Je spíše napodobeninou značkového penálu Transformers, který vůbec není z měkčeného PVC. Usilujeme už několik let o to, aby pokud možno se vůbec nevyráběly předměty pro děti z měkčeného PVC," sdělil TV Nova Jindřich Petrlík, předseda ekologického sdružení.

 

 

"Ftaláty jsou klasifikované jako toxické pro reprodukci, pro rozmnožovací systém, a jsou škodlivé zejména pro děti. Mohou způsobovat vznik astmatu nebo alergií," sdělila TV Nova Kateřina Brabcová, vedoucí projektu.

 

Ekologové teď chtějí upozornit Českou obchodní inspekci. Ta jediná může nařídit stažení nebezpečných výrobků z trhu. Laickým pohledem mají přitom rodiče jen malou šanci v obchodě poznat, zda nakupují pro své ratolesti to nejlepší. Na první pohled je to zřejmé jen u některých výrobků.

pet TN.cz
Reklama