Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2013 19:32
kalkulačka uvnitř Kam jdou naše peníze

VELKÝ PŘEHLED: Kolik platíme z našich daní politikům a státu? To se budete divit!

Jiří Paroubek_pokladní
Zdroj: tn.cz / Mediafax

Už jste si někdy lámali hlavu, kam přesně míří vaše peníze z daní. Přinášíme vám unikátní přehled, kolik vám "spolknou" jednotlivé úřady z vašich těžce vydělaných peněz.

Chcete vědět, jak stát nakládá s penězi, které odvádíte na daních? Partnerský web TN.cz Peníze.cz pro vás ve spolupráci s neziskovým projektem Budovanistatu.cz připravil unikátní grafickou KALKULAČKU, která dokáže na základě veřejně dostupných informací rozklíčovat, kde všude končí vaše peníze a kolik si jednotlivé instituce z odvedených peněz ukousnou.
 

Například ze mzdy prodavačky, která pobírá 12 tisíc hrubého měsíčně, si nejvíce "ukrojí" ministerstvo práce a sociálních věcí 1800 korun (22 tisíc korun ročně) a zdravotní pojišťovny 600 korun (7200 korun ročně). Na státní dluh pak putuje 190 korun měsíčně (2200 korun ročně). Vůbec nejmenší částka z daní jde na Technologickou agenturu České republiky, z hrubé mzdy 12 tisíc korun to je 6 haléřů měsíčně (za rok pak 67 haléřů).
 

A kolik přispívá nebohá prodavačka ze svých daní na poslance? Za rok zaplatí ze svých daní 52 korun. Senátoři pak od ní "dostanou" 23 korun.
 

Tabulka_Kam jdou daně z hrubé měsíční mzdy 12 000 Kč?

 

I z průměrné mzdy, která je podle Českého statistického úřadu 24 500 korun, jde nejvíce k ministerstvu práce a sociálních věcí, 3700 korun měsíčně, ročně 45 tisíc korun. Na dluh pak z průměrné mzdy jde 380 korun měsíčně (4600 korun ročně).
 

Tabulka_Kam jdou daně z průměrné hrubé měsíční mzdy 24 500 Kč?

 

Pokud máte jiný plat, než jsem uvedli v našich tabulkách, zadejte ho do KALKULAČKY našeho partnerského webu a uvidíte, kam putují peníze z vašich daní. Kalkulačku najdete ZDE!
 

Jak se k částkám došlo?
 

Ve výpočtech (v tabulce položka "Daně – celkem") jsou zahrnuty všechny platby do vřejných rozpočtů, které odvádíte. "Princip je obdobný výpočtu 'dne daňové svobody' - jedná se o průměrné hodnoty. V zájmu zachování jednoduchosti nebylo možno zahrnout detaily daňových zákonů, neboť jich je ohromné množství," píše se na portálu Peníze.cz metodiku výpočtu. Více podrobností o výpočtu najdete – ZDE!

 

Přemýšleli jste, jak si snížit náklady na chod domácnosti? Použijte naši kalkukačku.

 

ve spolupráci s Peníze.cz tn.cz / hmr

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.3. | 19:51 petr kratky
9
Na sociální a zdravotní dáváme nejvíc a přitom na důchody si máme šetřit od ...
2.3. | 14:20 jote
-5
Pro australl. Zlatí komunisti, určitě ? jak by se Vám líbilo dostat 10 - 15 let ...
6.3. | 12:14 a-s1715
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vážení ,tisk nás krmí aby vznikaly rozmíšky mezi námi všemi.Přitom ODS a TOP 09 připravují další nepokoje ke kterému chce využít znovu studenty.A to jak proti Zemanovi tak proti levici.Mělo by to začít na krajích a pokračovat až centrálním nepokojům v Praze.Tyto informace přicházejí ze západu a ...
4.3. | 17:32 Jiri Voves
1
Náhlasit nevhodný komentář
A kolik platíme na zájezdy s cestovní kanceláří poslanců a senátorů ?
3.3. | 14:54 Kamil Janovský
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem dlouhodobě nezaměstnaná matka samoživitelka.Zatím mě živí daňoví poplatníci a jsem spokojená.Pracovní místo nehledám,nechci se totiž podílet na zbohatnutí nějakého vyčuraného podnikatele.
3.3. | 13:38 Petr Kymla
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ty sumy musí stát vybrat. Zaplatí to ti, kteří poctivě pracují a odvádějí všechny předepsané dávky za ty, kteří nepracují, žijí z podpor, práce načerno, živí se krádežemi a podobně.
3.3. | 08:49 Miroslav Hanko
1
Náhlasit nevhodný komentář
reypale vás hodnotím na jednu z těch politických kreatůr víme.
2.3. | 22:25 macek289
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší by bylo. Volič pravice podporuje pravicové občany a politiky. A volič levice by podporoval velkou sociální politiku levice a platil by sociální politiky.
2.3. | 21:51 karel sodoma
4
Náhlasit nevhodný komentář
Pan reypal je zrejme spokojeny milionar,ale jinak dusevni nadenik.On sam se ma dobre a ve sve zhovadilosti se divi,ze nekdo jiny nema nic.Kolik vam vy inteligenti bylo let kdyz tu vladli komunisti.Vite tak jedine veliky ho-no a myslite si jakou mate pravdu.Ja zazil dobre i to spatne,nebylo vsechno ...
2.3. | 18:28 reypal
-4
Náhlasit nevhodný komentář
jote: pane,je mezi námi pár imbecilů (austral,sago, a jim podobní) s nimiž je zbytečná diskuze.Jsou poněkud zaostalí. On je Zeman přesvědčí,co jsou za duševní nádeníky.
2.3. | 14:20 jote
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Pro australl. Zlatí komunisti, určitě ? jak by se Vám líbilo dostat 10 - 15 let za to, že jste byl sedlák, Dostat trest smrti za to, že jste bojoval a nasazoval život za vlast a bylo jedno zda v armádě východní či západní. Být umlácen k smrti, v době uvolňování v roce 1988 tak jako Vězeň svědomí. ...
2.3. | 09:57 Tony
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tato zkorumpovaná vláda si z lidí udělala dojnou krávu.Mají se jak prasata v žitě a vůbec se nezajímají o občany které jenom vysávají.Musím dodat,zlatí komunisti.