Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.8. 2013 17:55
škola se blíží

VELKÝ PRŮZKUM: Kolik dáváme dětem kapesné? A od kolika let?

placení
Zdroj: isifa.com

Na dvě třetiny rodičů dávají svým dětem kapesné. Na 42 procent těch, kteří dítěti kapesné nedávají, ale tvrdí, že je budou potomkovi dávat, až bude starší. Kolik peněz dětem obvykle dáváme?

Děti by měly dostávat kapesné podle rodičů nejčastěji od deseti let věku či při nástupu na základní školu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cetelem. Zhruba každý desátý rodič, jehož děti kapesné nedostávají, potom uvádí jako důvod to, že na to nezbývají v rodinném rozpočtu peníze.
 

Přibližně čtyři procenta pak zastávají názor, že peníze do rukou dětí nepatří. Velmi často mají tito rodiče obavu, že neuhlídají, za co by potomek utrácel.
 

Do deseti let věku dostávají děti měsíčně kapesné nejčastěji do 100 Kč. Se zvyšujícím se věkem se zvětšuje skupina rodičů, která potomkovi dává více. Například zatímco v sedmi letech dostává až 200 Kč každé páté dítě, v deseti letech už je to téměř třetina.

 

Od 11 let pak převládá kapesné až 200 Kč, a to až do 15 let. V tomto období také narůstá skupina dětí, kterým rodiče dávají až 500 Kč. Od 15 let pak adolescenti hospodaří nejčastěji s kapesným mezi 500 až 1000 Kč, zhruba každý pátý pak dostává od 300 do 500 Kč a téměř stejně velká skupina až 2000 Kč.

 

 

Na 40 procent rodičů přitom tvrdí, že na výši kapesného měla či má vliv finanční krize. Na 72 procent z nich ho kvůli ní nezvyšuje, 28 procent ho snížilo. Nejčastějším důvodem je v obou případech snížení rodinných příjmů či snaha naučit dítě lépe hospodařit v situaci, kdy není peněz nazbyt. Každý 12. rodič se pak obává ztráty zaměstnání a každý desátý uvedl jako důvod plán více šetřit.
 

Důvodů, proč dávat dítěti kapesné, vidí rodiče více. Nejčastěji uváděným důvodem je naučit dítě hospodařit s penězi (87 procent). Na 37 procent pak tvrdí, že kapesné dávají dítěti proto, aby si mohlo koupit jídlo či pití, pokud mu nebude stačit svačina. Jen dva rodiče ze sta uvedli jako důvod pořízení svačiny, protože dítě si ji do školy z domova nenosí. Téměř každý osmý rodič dává kapesné jako odměnu za domácí práce a podobné číslo zmínilo důvod dělání úkolů do školy a další věci spojené se školou.
 

 

Většina rodičů přitom kontroluje, za co potomek peníze utrácí (64 procent). Nejčastěji se ho občas zeptají (45 procent), nebo se spoléhají na vizuální kontrolu, tedy vidí, co si kupuje (31 procent). Denně se dítěte ptá desetina rodičů, čtyři procenta z nich chtějí vidět účtenky, a to zejména od určité hodnoty.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Škola volá aneb Jak finančně přežít konec prázdnin

Rodiče, připravte si peněženky na kapesné!
Ewa Farna dostává od rodičů kapesné. Hlídají mě, přiznává
MY A RODIČE: Jaké kapesné nám má stačit?

hel tn.cz / ČTK