Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2013 10:40
ZIMA JE TADY

Zrádné mrazy! Mohou vám vybít mobil během chviličky! RADY, JAK HO CHRÁNIT

Mobil v zimě
Zdroj: Thinkstockphotos

Příjemné podzimní teploty daly Česku sbohem a zvláště po ránu nás trápí mrazivé počasí. A to kromě jiného nesvědčí mobilním telefonům, respektive jejich bateriím. Při teplotách pod bodem mrazu totiž baterie rychle ztrácí kapacitu. I s plně nabitou baterií se vám tak telefon může v chladném počasí po krátké době náhle vypnout a nechat vás na holičkách. Jak si tedy mobil chránit?

Spoléhat na to, že si v době mrazů zavoláte z mobilního telefonu nedostatečně chráněného před působením nízkých teplot, se nemusí vyplatit, varuje Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ. Pokud spoléháte na to, že si v době mrazů zavoláte z mobilního telefonu nedostatečně chráněného před působením nízkých teplot, se vám nemusí vyplatit. Teplota pod bodem mrazu totiž negativně ovlivňuje chemické procesy probíhající v baterii.

 

Čím většímu mrazu totiž telefon vystavíte, tím pomaleji probíhá chemická reakce v baterii a tím méně proudu je schopná dodat. V chladu rovněž stoupá odpor baterie, který snižuje její výstupní napětí. Ve chvíli, kdy napětí klesne pod nejnižší možnou mez, vyhodnotí to telefon tak, že je baterie vybitá, a vypne se.

 

 

Pokud bude baterie vystavena třeskutým mrazům delší dobu, například po dobu několika dní, mohlo by dojít i k jejímu trvalému zničení. Při strávení krátké doby na mrazu se ale po návratu do tepla chemické procesy v baterii opět obnoví a telefon začne znovu ukazovat správnou míru nabití baterie.

 

Baterii ničí i náhlý přechod z tepla do mrazu

 

Větší riziko než samotné vystavení baterie mrazu představuje rychlý přechod z mrazu do vyhřáté budovy, kdy dojde k náhlému teplotnímu skoku o desítky stupňů. Při tomto přechodu dochází ke kondenzaci vodních par, které se začnou srážet. V důsledku toho může v přístroji snadno dojít ke zkratu, který v naprosté většině případů znamená definitivní zničení baterie.

Pomůže mikrotenový sáček

 

Pokud chcete svůj mobil ochránit, noste jej v chladných měsících schovaný v kapse nejlépe v termoobalu. Pokud jej přece jen vytáhnete v mrazu ven, při přechodu do tepla použijte ochranu proti kondenzaci vodních par na jeho povrchu. Úplně postačí vložit telefon ihned po přechodu do tepla do mikrotenového sáčku. Vysrážení par tak proběhne na povrchu sáčku a mobilní přístroj zůstane vlhkosti uchráněn.

TN.cz