Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 5. 2013
Nejvíce dluží operátorům

LIDOVÉ NOVINY: Studenty drtí dluhy, lidé do 25 let dluží 60 miliard!

Student
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Čeští studenti válčí s dluhy, stále více jich je v obrovské tíži. Podle inkasních agentur mladí lidé dluží už 60 miliard korun a to nejvíce operátorům, za energie a bankám.

Stále více mladých lidí bojuje s dluhy, které si nadělaly během studií. Banky jim totiž často nabízely studentské účty s konkorentem. Studenti se tak snadno dostali do mínusu. Například medik Miroslav D. si koupil chytrý telefon. Chtěl ho splácet z brigád, ale to se nestalo a místo toho má u banky dluh 20 tisíc korun, píší pondělní Lidové noviny.
 

Banka jeho dluh předala inkasní agentuře. Ale Miroslav D. není mezi studenty výjimkou. Podle inkasních agentur totiž mladí lidé ve věku 18 až 25 let dluží 50 až 60 miliard korun, uvádí Lidové noviny. Dluhy mladých, většinou studentů, tvoří téměř čtvrtinu všech dluhů, které inkasní agentury vymáhají.
 

A počty zadlužených studentů rychle rostou. Mluvčí inkasní agentury MBA Vratislav Kopáček Lidovým novinám řekl, že loni vzrostlo vymáhání pohledávek mezi lidmi 18 až 24 let o 31 procent! Počet mladých dlužníků podle něj byl vloni 63 tisíc a letos další tisíce přibývají.
 


Více než 60 procent dluhů studentů tvoří dluhy mobilním operátorům, pak následují dluhy u bank, pojišťoven a poskytovatelů energií. Problémem je i to, že mladí lidé dluhy neřeší a častokrát se nesvěří ani rodičům, kteří by jim mohli pomoc. Dluhy pak vzrostou ještě o různé úroky či pokuty.


ČTĚTE TAKÉ:

Potřebujete peníze? Vydělat vám může blog
Jak si vydělat a ušetřit, když vám není 15?
Jak si legálně přivydělat i ve školním roce
Tipy pro single ženy: Jak a kde ušetřit v domácnosti

tn.cz / hmr
Reklama