Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Bez lesů není života

Aktualizováno 7.4. 2014 08:27
v tisku

LN: Kam potečou peníze z EU? Už žádný golf a akvaparky

Peníze
Zdroj: Mediafax
Témata:

Lidové noviny získaly plán vlády na čerpání 580 miliard z evropských fondů. Pomoc zamíří k chudým a do školství. Konečně!

Česko má šanci složit reparát z čerpání evropských miliard a zbavit se tak špatné pověsti. Doposud totiž eura z Unie využívalo nejhůře ze všech členských států, což nedávno přiznala třeba i ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).


Pro příštích sedm let sice Česko z Bruselu dostane méně peněz než v dobíhajícím programovacím období, zato se může blýsknout tím, že bez chyb naplní priority dané Unií. Pokud Sobotkův kabinet uspěje, může díky eurodotacím rozhýbat sociální služby nebo také vzdělávání menšin. Klíčový dokument nazvaný Dohoda o partnerství, který cestu k evropským miliardám otevírá, má vláda schválit zítra.


Požadavky Unie Česko se v materiálu, který LN získaly, dušuje, že chyby napravilo. Slibuje, že 580 miliard korun (21,6 miliardy eur, v prvním období bylo k dispozici 26,5 miliardy) hodlá investovat v souladu s tím, co Unie požaduje. Hlavně pomoci sociálně potřebným a vzdělávání. Tedy už ne třeba dotovat golfové areály. Materiál po jednání kabinetu poputuje do rukou úředníků Evropské komise. Ta jej do podzimu musí posoudit, aby peníze ve formě záloh mohly začít proudit ještě letos.
V dobíhajícím programovacím období Evropská komise Česko trestala zejména za netransparentní výběrová řízení a kritizovala i fakt, že projekty za euromiliardy byly více soukromým byznysem, než že by byly veřejně prospěšné.


Nedostatečná za školství Třeba právě v už zmiňované podpoře vzdělávání Česko v minulosti fatálně propadlo. Někdejší ministr školství Josef Dobeš (tehdy VV) selhal, když během necelých dvou let vyměnil šest náměstků, kteří na čerpání euromiliard dohlíželi, nebo když citlivé vzdělávací programy svěřil do rukou někdejšího sportovního komentátora a člena televizní rady Jiřího Baumruka. Bruselští úředníci tehdy jeho práci – dva vzdělávací projekty za více než miliardu korun – označili za šlendrián, který „zůstal na okraji způsobilosti financování“.


„Upadající kvalita vzdělávání v základním a středním školství, nedostatek mateřských škol, nedostatečná schopnost vzdělávací soustavy naplňovat zvláštní potřeby, potřeby trhu práce se nedostatečně promítají do vzdělávací soustavy, málo vynikajících výsledků ve vyšším vzdělávání,“ přečtou si nyní úředníci v EU důvody, proč a na co o peníze ČR žádá.

 

Kam potečou peníze z EU?

 

Současný ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) si hlavně bude muset lépe vybírat lidi, kteří se o projekty budou starat.
Z vládního dokumentu plyne, že končí éra soukromých fitness center, golfových hřišť nebo akvaparků, na něž města – třeba Liberec nebo Chomutov – teď draze doplácejí.
Konec nákupu voličů Unie v rámci integrovaného operačního programu podpoří rozvoj veřejné infrastruktury, rozhodně to už ale nebudou asfaltové cyklostezky končící kdesi v poli – i tady navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj přísnější kontrolu efektivity.


Na podporu cestovního ruchu přitom v dobíhajícím programovém období proudilo téměř 30 miliard korun, peníze z Evropské unie však mnohdy sloužily spíš jako podpora místních politiků, kteří si otevřením podobných staveb kupovali hlasy voličů. Cestovní ruch a kultura budou moci být dotovány, ale jenom za podmínky, že takové projekty budou součástí širší strategie rozvoje území a prokazatelně přispějí k růstu zaměstnanosti. V tomto projdou reparátem zejména sociálnědemokratičtí politici: byli to totiž zejména hejtmani (drtivá většina z ČSSD), pod jejichž rukama se v některých krajích pořádala „cinknutá“ výběrová řízení i u projektů, v nichž se uplatnily právě evropské dotace.


Česko teď podobné praktiky dopředu vylučuje, bude zajímavé sledovat, zda změna systému kontroly zabrala. „Z období 2007–2013 plyne poučení ve smyslu lepšího stanovování priorit mezi projekty (obecně lepší plánování) a přísnější kontroly parametrů projektů, zejména jejich nákladů,“ stojí ve vládním materiálu.


Největší pozornost upírá Evropská unie na to, jak se jednotliví žadatelé vypořádají s penězi určenými na kvalitnější sociální systém. Miliardy pro chudé „Cíle a následné činnosti budou zaměřeny na to, aby vzdělávací soustava i společnost ve větší míře začleňovaly menšiny, například romskou, i další ohrožené skupiny, jako jsou zdravotně postižení, přistěhovalci nebo duševně nemocní lidé,“ napsali analytici ministerstva pro místní rozvoj, kteří dohodu připravovali. Pomoc má být podle dokumentů směřována do regionů, kde žijí sociálně nejslabší skupiny obyvatel. „Územní rozdíly v podpoře se budou pochopitelně řídit společenskohospodářskou situací krajů České republiky, tak aby to vedlo ke zvýšení soudržnosti a ke zlepšení podmínek v regionech, které jsou strukturálně nejvíce znevýhodněny, tedy severní Čechy a severní Morava,“ zavazuje se Česká republika ve vládním dokumentu.


Sociální bydlení Konkrétně však zmiňuje i „bohatou“ Prahu: „Na území hlavního města bude uplatněn zvláštní přístup, který bude zohledňovat specifické sociální problémy – například velké množství lidí bez domova a zahraničních přistěhovalců a na druhé straně nízkou míru nezaměstnanosti a nízkou míru problémů, které nezaměstnanost vytváří. Na rozdíl od předchozího programového období se v této oblasti činnosti zaměří na individuálně koncipované služby komunitního charakteru.“ Ministerstvo práce a sociálních věcí se už zavázalo k tomu, napsat takové programy, díky kterým vzniknou nová pracovní místa v sociálně vyloučených lokalitách, stejně jako programy, které umožní vznik sociálního bydlení.

 

pet TN.cz