Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 2. 2013
galerie Bydlení budoucího prezidenta

Zeman bude bydlet přímo na Hradě. Vybere si Masarykovo apartmá nebo Lumbeho vilu?

Budoucí prezident Miloš Zeman už avizoval, že po své inauguraci chce bydlet přímo na Hradě. Podle jeho štábu přicházejí v úvahu dvě varianty – Masarykovo apartmá nebo Lumbeho vila. Podívejte se, kde budoucí hlava státu může bydlet!

Čerstvě zvolený prezident Miloš Zeman bude po svém nástupu do funkce bydlet zřejmě v prezidentském apartmá na Pražském hradě. V úvahu připadá i Lumbeho vila na Brusnici, kterou využívá i jeho předchůdce Václav Klaus. ČTK to dnes řekl člen Zemanova štábu a předseda SPOZ Vratislav Mynář. Zeman se již dříve nechal slyšet, že by bydlením na Hradě ušetřil čas.
 

Podle Mynáře si Zeman chce možné varianty svého budoucího bydlení nejprve osobně prohlédnout. "Dnes to asi nestihne, v dalších dnech má důležité schůzky," řekl Mynář. Podle předsedy zemanovců si budoucí hlava státu nedala termín, do kterého se chce o stěhování definitivně rozhodnout.
 

Zeman o bydlení v hradním areálu už hovořil se šéfem Správy Pražského hradu Ivo Velíškem. Mluvčí správy David Šebek ČTK řekl, že správa se k možnostem bydlení budoucího prezidenta vyjádří až poté, co sám Miloš Zeman uvede, kterou variantu zvažuje.

 


 

Kde bydleli předchozí čeští a českoslovenští prezidenti?

Pražský hrad
 

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk i jeho nástupce Edvard Beneš bydleli přímo v hradním paláci. Oficiální i soukromé pokoje v jižním křídle nad svahem hradních zahrad pro Masaryka upravil architekt Josip Plečnik. Původní Masarykův byt měl tucet místností, podle historika architektury Zdeňka Lukeše se ale vybavení dochovalo jen v pěti z nich. Vedle původního prezidentského apartmá existují na Pražském hradě ale i další obytné prostory, používané například pro významné návštěvy. Už během Benešova funkčního období padlo rozhodnutí přemístit prezidentskou rezidenci do Královské zahrady, do vily všeobecně zvané Domeček, kam se Beneš už ale nastěhovat nestihl.
 

13

GALERIE: Sídla prezidentů

Zdroj: Mediafax

Pražský hrad

Budoucí prezident Miloš Zeman by mohl bydlet přímo na Hradě v Masarykově apartmá

Hodnocení:


 

Domeček
 

Všichni komunističtí prezidenti bydleli v takzvaném Domečku v Královské zahradě. Ten byl postaven dle návrhu architekta Pavla Janáka z torza bývalého barokního skleníku z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera.Příležitostně ho začal využívat již Masaryk, zásadní stavební úpravy objektu se ale uskutečnily až v letech 1947 až 1949. Rekonstrukce byla dokončena počátkem 50. let. Klement Gottwald nechal okolí sídla pečlivě utěsnit a mezi Královskou zahradou a Belvedérem postavit zeď. Ta byla zbourána za Ludvíka Svobody, nicméně jeho nástupce Gustáv Husák nechal objekt opět izolovat od okolí a nařídil některé vnitřní i vnější stavební úpravy. Václav Havel, který nechal Hrad otevřít veřejnosti, v Domečku bydlel jen několik měsíců v době, kdy opustil svůj byt na Rašínově nábřeží a rekonstruoval vlastní dům na Ořechovce.
 


Lumbeho vila

 

Empírová vila na Brusnici nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe, sloužila jako rezidence Václava Klause. Lékař a poslanec Lumbe pozemky koupil v polovině 19. století od Heliodora Heindla. Stát vilu a pozemky (Lumbeho zahrady) koupil od dědiců v roce 1925. Prostory se staly zázemím pro hospodářství Správy Pražského hradu. Přestavba bývalé Lumbeho vily na sídlo prezidenta stála podle tisku dvaapadesát miliónů korun, autorem je architektka Pavla Kordovská. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005.
 


Vila na Ořechovce

 

Po zvolení do funkce v roce 2003 byl Václav Klaus nespokojen se stavem Domečku, a tak jeho bydlení dočasně vyřešila nabídka ministerstva obrany, které mu jako vrchnímu veliteli ozbrojených sil dalo za 28 milionů opravit reprezentativní třípodlažní vilu z roku 1928 ve Slunné ulici na pražské Ořechovce. Jak se ovšem později ukázalo, tento dům kdysi patřil známému pražskému lahůdkáři Lippertovi, který musel po válce jako Němec i s rodinou republiku opustit. Klaus se do objektu nastěhoval začátkem roku 2004, opustil ho v létě 2005. Před nastěhováním do vily bydleli Klausovi ve svém soukromém třípokojovém bytě v pražských Kobylisích.
 


Vila v Dělostřelecké ulici

Až do jara 1993 bydlel Václav Havel ve vlastním bytě na Rašínově nábřeží, v srpnu 1993 ale koupil vilu v Dělostřelecké ulici v Praze 6. Během renovace domu, jehož interiéry upravil architekt Bořek Šípek, pobýval Havel v hradním Domečku. Do vlastního domu se Václav Havel nastěhoval v dubnu 1995 po dokončení rekonstrukce.
 


Zámek Lány

 

Fürstenberský zámek koupila prezidentská kancelář v roce 1921 jako letní sídlo hlavy státu. T. G. Masaryk ho obýval s rodinou i častými hosty, sloužil mu i po abdikaci a také zde 14. září 1937 zemřel a byl pochován. V Lánech prakticky bydlel po většinu funkčního období i prezident Emil Hácha. Komunističtí prezidenti zámek využívali sporadicky, o jeho oživení se postaral prezident Havel a jeho manželka Olga, která s pomocí odbornice Diany Phillipsové-Stenbergové začala s razantní přeměnou zanedbaných interiérů. Své představy v Lánech realizovaly i druhá Havlova manželka Dagmar a Livia Klausová.

tn.cz / ČTK / hmr