Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2013 11:01
Kolie nebo pudl?

Který pes je nejchytřejší? Velký přehled 10 nejlepších plemen

border kolie
Zdroj: isifa.com
Border kolie je podle veterinářů nejchytřejším plemenem.

V Česku se chová okolo 1,5 milionu psů. V počtu psů na obyvatele jsme dokonce na čtvrtém místě v Evropě, hned za severskými zeměmi Švédskem, Finskem a Norskem. U Čechů jsou nejoblíbenější německý ovčák, jezevčík, jorkšírský teriér, labradorský retrívr a zlatý retrívr. Podle vyjádření mnohých chovatelů se za nejchytřejšího psa u nás považována border kolie. Jaké je celkové pořadí nejchytřejších psů?

1. Border kolie


Borderky vynikají hlavně při agility nebo různých soutěžních disciplinách. Jsou plní energie a milují pohyb. Celkově jde o velmi učenlivého a dobře ovladatelného ovčáckého psa. Není nervózní ani agresivní, je schopný tvrdé vytrvalé práce. Velmi dobře poslouchají.

 

border kolie
Zdroj: isifa.com

 

2. Pudl
 

Jaký pes vystupuje nejčastěji v cirkuse? Jednoznačně pudlové. Jsou totiž schopni naučit se snad cokoli, dobře a rychle se cvičí. Odvážný, citlivý a temperamentní pes, který je svému pánovi naprosto oddaný. Srst pudla nelíná a nepropouští vodu.

 

pudl
Zdroj: isifa.com

 

3. Německý ovčák
 

Když se ve filmu objeví policejní pes, tak je téměř vždy tím hrdinou německý ovčák. Velmi snadno se cvičí, jsou zvyklí poslouchat a plnit povely. Ať už jako záchranář, hlídač, pastevec či vodič pro handicapované. Nesmírně věrný pes. Mají dokonalý čich. Nenáročný.

 

německý ovčák
Zdroj: isifa.com

 

 

 

4. Zlatý retrívr
 

Ne nadarmo dělají slepecké psy právě retrívři. Jsou nesmírně inteligentní, navíc ovladatelní a přátelští. Využívá se i při canisterapii. Vždy připravený pomoci, přítulný, poslušný, ideální pes do domácnosti. Od labradora se liší jen tím, že má delší srst.

 

zlatý retrívr
Zdroj: isifa.com

 

5. Labrador
 

Labrador je rodinný pes, velice poslušný a společenský. Miluje děti. Dobře se cvičí, rád plní všechny povely, hlavně aportování.. Má velmi klidnou povahu. Oproti zlatému retrívrovi může být ostřejší. Dobře využitelný jako slepecký pes!

 

labrador
Zdroj: isifa.com

 

 

6. Dobrman
 

Skvělý obranář, který dokáže být vůči okolí velmi ostražitý i prudký. To však vyplývá z ochranitelských pudů. Založením je to citlivý a mírumilovný pes, v rodině velmi přítulný a zbožňující děti. Když jsou trénovaní, mohou pomáhat v různých zdravotních střediscích.

 

dobrman
Zdroj: isifa.com

 

 

7. Shetlandský ovčák
 

Navenek menší provedení kolie. Inteligentní pes s pasteveckým a ochranným instinktem. Oddaný společník. Má rád práci a úkoly! Silný a houževnatý. I když tito psi bývají někdy „uštěkaní“, jde o rodinného přítele, který je velmi mazaný. Nnepotřebuje vodítko.

 

sheltie
Zdroj: isifa.com

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Můžeš mít zvíře?
Chci psa! Jak ale přemluvit rodiče?
Jaké zvířátko si pořídit?

 

8. Jack Russel teriér
 

Vysokou inteligenci tenhle pes rozhodně nezapře. Je veselý a temperamentní. Dobrý společník, často využíván jako společník koňů ve stájích. Díky vytrvalosti je schopen absolvovat velké vzdálenosti.

 

teriér
Zdroj: isifa.com

 


9. Český fousek
 

Na tohoto psa pějí ódy hlavně myslivci, pro které je zejména na venkově nenahraditelný. Jde o všestranného loveckého psa, který je velmi inteligentní a pracovitý. Navíc je nenáročný a velice hodný. Jde o naše národní plemeno.

 

fousek
Zdroj: isifa.com

 

10. Knírač malý
 

Jeho inteligence ho předurčuje ke službě u policie, kde se využívá hlavně k vyhledávání drog. Pokud je důsledně trénovaný, má rychlé reakce a zároveň jemné smysly. I když je velice živý, člověk se na něj může spolehnout jako na věrného společníka.

 

knírač
Zdroj: isifa.com

 


 

Přihlaste se do soutěže

TN.cz
Reklama