Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 3. 2010

České dráhy mění jízdní řády

Ilustrační foto-3
Zdroj: Jindřich Kodíček
České dráhy mění jídní řád. (ilustrační foto)

V neděli 7. března začíná platit jiný vlakový jízdní řád.

 

V regionální dopravě dochází pouze k dílčím úpravám jízdních řádů, podobná je i situace u vlaků dálkové dopravy.

 

Praha a Středočeský kraj

 

Ve středních Čechách bude posunutý odjezd u podvečerního osobního vlaku ze Straškova do Lužce nad Vltavou. Ten nově pojede v úseku Vraňany – Lužec nad Vltavou o 60 minut později, tedy v 18:44 hod. Na trati Praha – Beroun dochází k úpravě jízdy dopoledních a poledních osobních vlaků. Vlak, který v současnosti odjíždí z Prahy hl. n. do Řevnic v 10:39, nově pojede v pracovní dny až na Karlštejn a v Zadní Třebani bude mít přípoj na nový vlak do Lochovic (odjezd v pracovní dny v 11:21).

 

Naopak osobní vlak z Prahy hl.n. v 11:39 nově pojede v pracovní dny jen do Řevnic. Podobným způsobem budou upraveny jízdy obratových vlaků ve směru do Prahy. Ranní vlak, který odjíždí v 5:52 z Prahy hl. n. přes Vrané nad Vltavou do Čerčan, nově zkrátí pobyt v Týnci nad Sázavou o 17 minut. V Čerčanech tak vzniknou nové přípoje. Tento vlak v pracovní dny projede zastávky Petrov-Chlomek, Pecerady a Poříčí nad Sázavou-Svárov.

 

Plzeňský kraj

 

Autobus, který doposud jezdil z Mladotic do Kralovic u Rakovníka denně v 16:18, pojede od 7. března o víkendech nově už v 16:05. O sobotách, nedělích a svátcích tak bude v Kralovicích zajištěn přestup na vlak do Rakovníka. Ve všední dny se čas odjezdu nemění.

 

Na trati Rokycany – Nezvěstice se prodlouží vlaky s odjezdem z Rokycan v 19:33 z Příkosic zastávky do Příkosic a vlak do Rokycan pak odjede z Příkosic ve 20:00.

 

Jihočeský kraj

 

Změny v jižních Čechách nejsou nijak zásadní. Vylepší se například ranní školní spojení z Putimi do Písku, kam vlak přijede místo v 7.37 už v 7.30. Na trati Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec dochází k úpravám u ranních vlaků, které zlepší návaznost dalších spojů ve Veselí nad Lužnicí.

 

Karlovarský kraj

 

Karlovarského kraje se změna jízdního řádu nijak výrazně nedotkne. Ruší se odpolední spoj v úseku Žlutice – Chyše a zpět. Významnější změny nastanou v souvislosti s výstavbou 3. koridoru na trati Plzeň – Cheb s plánovanou nepřetržitou výlukou v úseku Mariánské Lázně – Lipová u Chebu – Cheb. Tato výluka začíná 8. března a potrvá až do 8. července.

 

Všechny rychlíky i osobní vlaky nahradí autobusy. Ve směru Cheb – Praha rychlíky odjíždějí o 10 – 20 minut dříve.

 

Ústecký kraj

 

V Ústeckém kraji nenastávají velké změny v osobní dopravě, ale přesto se cestujících některé úpravy dotknou. Pro zlepšení komfortu cestujících na lince U1 Děčín hl. n. – Ústí nad Labem hl. n. – Most budou na polovině spojů o víkendech nasazeny dvě nové nízkopodlažní elektrické jednotky CityElefant.

 

České dráhy tak začínají nasazovat moderní nízkopodlažní vlaky na hlavní aglomerační lince Ústeckého kraje. Nově se nízkopodlažní jednotka CityElefant objeví také v trase Praha – Děčín. Na trati Chomutov – Karlovy Vary – Cheb nebudou v úseku Kadaň-Prunéřov – Klášterec nad Ohří jezdit v době letních školních prázdnin (od 1. 7. do 31. 8.) dva páry vlaků.

 

Liberecký kraj

 

V regionální dopravě Libereckého kraje nastanou jen minimální změny. Například osobní vlak v úseku Frýdlant v Čechách – Černousy s odjezdem 5:03 bude přijíždět o 3 minuty dříve a spoj ve stejném úseku s odjezdem 7:04 pojede o 4 minuty dříve. Pozornost by měla být věnována mimořádné změně jízdního řádu na trati v úseku Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a v opačném směru.

 

Pardubický kraj

 

Nově pojede o víkendu pár osobních vlaků mezi Českou Třebovou a Ústím nad Orlicí. Na trati do Lanškrouna přibude vlak z České Třebové v 19:15 a v opačném směru pak nový vlak z Lanškrouna ve 20:15 do České Třebové. V neděli v podvečer tak budou vlaky mezi Českou Třebovou a Lanškrounem jezdit v hodinovém intervalu.

 

Ranní osobní vlak z Pardubic do Přelouče odjede o 2 minuty dříve, tedy již v 5:22 a vlak pro školáky nově odjede o 5 minut dříve, tedy v 7:23 hod. Zlepší se i podvečerní spojení do Chrudimi z Pardubic. Nový vlak tam kromě soboty pojede v 18:55. Zlepšení se dočkají i obyvatelé a návštěvníci Hlinecka. Osobní vlak ve 14:10 z Hlinska v Čechách do Žďárce u Skutče pojede nově také o víkendu.

 

Královéhradecký kraj

 

Ke změně dochází na pětikilometrové trati z Opočna pod Orlickými horami do Dobrušky, kde bude od 7. března jezdit jen jeden pár vlaků pro zajištění dopravy do škol v Dobrušce. Pozornost by tomu měli věnovat hlavně cestující na trati Trutnov – Teplice nad Metují a na trati Meziměstí – Náchod – Týniště nad Orlicí. Některé spěšné a osobní vlaky budou od 7. března zastavovat ve stanicích, kterými prozatím projíždějí.

 

Jihomoravský kraj

 

Mezi Šakvicemi a Hustopečemi u Brna dojde k omezení jízdy jednoho páru vlaků v sobotu večer a jednoho páru vlaků v neděli ráno. Osobní vlak z Boskovic (4:59) pojede do Skalice nad Svitavou dříve, důvodem je zajištění přestupu na expres Brněnský drak, směřující do Prahy. Někde naopak pojede vlaků více. První osobní vlak v nepracovní dny z Vyškova (5:38) do Nezamyslic a zpět (6:41) do Vyškova pojede i v neděli.

 

Olomoucký kraj

 

Na trati z Hranic na Moravě do Přerova pojede první ranní osobní vlak s odjezdem ve 4:28 pouze v pracovní dny a osobní vlak s odjezdem z Hranic na Moravě v 5:08 pojede denně.

 

Kraj Vysočina

První vlak na trati Havlíčkův Brod – Pardubice vyjede již ve 3:40 z Havlíčkova Brodu, aby mohl jet i dříve vlak v opačném směru. Cestující tak budou moci nově využít přípoj na osobní vlak do Jihlavy a Horní Cerekve s odjezdem ve 4:48 z Havlíčkova Brodu.

 

Moravskoslezský kraj

 

Ani v Moravskoslezském kraji se není nutno obávat rušení vlaků, omezování dopravy nebo závažnějších změn v zajišťování dopravní obslužnosti. Na Rýmařovsku je v pracovní dny vytvořen nový přípojný vlak do Rýmařova, který pojede z Valšova ve 20:20. Pozdější poslední přípojný vlak z Valšova ve 21:40 proto bude jezdit pouze v sobotu, neděli a ve svátcích.

 

Výraznějším zásahem do regionální dopravy, který se dotkne zejména cestujících na Jablunkovsku, je uspíšení odjezdů sedmi osobních vlaků z Mostů u Jablunkova do Návsí (Nawsie), odkud již budou dále odjíždět v nezměněných dosavadních časech. Dobrou zprávou je, že nejde o ranní vlaky, takže převážné části cestujících, kteří dojíždějí do zaměstnání a škol, se tato úprava nedotkne.

 

Zlínský kraj

 

Změn, které začnou platit od 7. března, je například na trati Kojetín – Valašské Meziříčí hned několik. Kupříkladu časně ranní vlak z Valašského Meziříčí do Kojetína (Os 3900) bude oproti současnému jízdnímu řádu vyjíždět z Hulína o osm minut dříve, tedy již v 5:30 a v Kojetíně bude mít zajištěn přípoj na rychlík 730 do Brna. Od expresu ze Zlína bude zaveden nový vlak s odjezdem z Hulína v 5:39.

 

Změny jízdního řádu se plánují i na trase Otrokovice – Vizovice. Vlaky z Otrokovic do Vizovic, které doposud z Otrokovic odjížděly ve 13:20, 15:20 a 17:20, budou o víkendech jezdit o sedm minut později. Také cestující, kteří jsou zvyklí cestovat vlakem s odjezdem z Otrokovic v 18:17 nebo 19:56 mohou na nádraží přijít později, protože vlaky budou nově vyjíždět až v 18:40 a 20:07.

 

Na četné žádosti studentů z jižního Valašska bude zaveden v neděli nový vlak z Bylnice do Brna s odjezdem v 19.22 a příjezdem do Brna ve 22.33.

 

Změny v dálkové dopravě

 

V dálkové dopravě dojde pouze k nepatrným změnám. Noční vlaku EuroNight 424 Slovakia z Košic do Prahy bude odjíždět z Pardubic o 2 minuty dříve, tedy už v 5:18 hod. Současně přibude na Olomoucku několik rychlíků, ve kterých budou cestující odbavování jako ve spěšných vlacích.

 

Kompletní změnu jízdního řádu najdete TADY.

ČD TN.cz