Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 3. 2010

České dráhy mění jízdní řády

Ilustrační foto-3
Zdroj: Jindřich Kodíček
České dráhy mění jídní řád. (ilustrační foto)

V neděli 7. března začíná platit jiný vlakový jízdní řád.

 

V regionální dopravě dochází pouze k dílčím úpravám jízdních řádů, podobná je i situace u vlaků dálkové dopravy.

 

Praha a Středočeský kraj

 

Ve středních Čechách bude posunutý odjezd u podvečerního osobního vlaku ze Straškova do Lužce nad Vltavou. Ten nově pojede v úseku Vraňany – Lužec nad Vltavou o 60 minut později, tedy v 18:44 hod. Na trati Praha – Beroun dochází k úpravě jízdy dopoledních a poledních osobních vlaků. Vlak, který v současnosti odjíždí z Prahy hl. n. do Řevnic v 10:39, nově pojede v pracovní dny až na Karlštejn a v Zadní Třebani bude mít přípoj na nový vlak do Lochovic (odjezd v pracovní dny v 11:21).

 

Naopak osobní vlak z Prahy hl.n. v 11:39 nově pojede v pracovní dny jen do Řevnic. Podobným způsobem budou upraveny jízdy obratových vlaků ve směru do Prahy. Ranní vlak, který odjíždí v 5:52 z Prahy hl. n. přes Vrané nad Vltavou do Čerčan, nově zkrátí pobyt v Týnci nad Sázavou o 17 minut. V Čerčanech tak vzniknou nové přípoje. Tento vlak v pracovní dny projede zastávky Petrov-Chlomek, Pecerady a Poříčí nad Sázavou-Svárov.

 

Plzeňský kraj

 

Autobus, který doposud jezdil z Mladotic do Kralovic u Rakovníka denně v 16:18, pojede od 7. března o víkendech nově už v 16:05. O sobotách, nedělích a svátcích tak bude v Kralovicích zajištěn přestup na vlak do Rakovníka. Ve všední dny se čas odjezdu nemění.

 

Na trati Rokycany – Nezvěstice se prodlouží vlaky s odjezdem z Rokycan v 19:33 z Příkosic zastávky do Příkosic a vlak do Rokycan pak odjede z Příkosic ve 20:00.

 

Jihočeský kraj

 

Změny v jižních Čechách nejsou nijak zásadní. Vylepší se například ranní školní spojení z Putimi do Písku, kam vlak přijede místo v 7.37 už v 7.30. Na trati Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec dochází k úpravám u ranních vlaků, které zlepší návaznost dalších spojů ve Veselí nad Lužnicí.

 

Karlovarský kraj

 

Karlovarského kraje se změna jízdního řádu nijak výrazně nedotkne. Ruší se odpolední spoj v úseku Žlutice – Chyše a zpět. Významnější změny nastanou v souvislosti s výstavbou 3. koridoru na trati Plzeň – Cheb s plánovanou nepřetržitou výlukou v úseku Mariánské Lázně – Lipová u Chebu – Cheb. Tato výluka začíná 8. března a potrvá až do 8. července.

 

Všechny rychlíky i osobní vlaky nahradí autobusy. Ve směru Cheb – Praha rychlíky odjíždějí o 10 – 20 minut dříve.

 

Ústecký kraj

 

V Ústeckém kraji nenastávají velké změny v osobní dopravě, ale přesto se cestujících některé úpravy dotknou. Pro zlepšení komfortu cestujících na lince U1 Děčín hl. n. – Ústí nad Labem hl. n. – Most budou na polovině spojů o víkendech nasazeny dvě nové nízkopodlažní elektrické jednotky CityElefant.

 

České dráhy tak začínají nasazovat moderní nízkopodlažní vlaky na hlavní aglomerační lince Ústeckého kraje. Nově se nízkopodlažní jednotka CityElefant objeví také v trase Praha – Děčín. Na trati Chomutov – Karlovy Vary – Cheb nebudou v úseku Kadaň-Prunéřov – Klášterec nad Ohří jezdit v době letních školních prázdnin (od 1. 7. do 31. 8.) dva páry vlaků.

 

Liberecký kraj

 

V regionální dopravě Libereckého kraje nastanou jen minimální změny. Například osobní vlak v úseku Frýdlant v Čechách – Černousy s odjezdem 5:03 bude přijíždět o 3 minuty dříve a spoj ve stejném úseku s odjezdem 7:04 pojede o 4 minuty dříve. Pozornost by měla být věnována mimořádné změně jízdního řádu na trati v úseku Stará Paka – Lomnice nad Popelkou a v opačném směru.

 

Pardubický kraj

 

Nově pojede o víkendu pár osobních vlaků mezi Českou Třebovou a Ústím nad Orlicí. Na trati do Lanškrouna přibude vlak z České Třebové v 19:15 a v opačném směru pak nový vlak z Lanškrouna ve 20:15 do České Třebové. V neděli v podvečer tak budou vlaky mezi Českou Třebovou a Lanškrounem jezdit v hodinovém intervalu.

 

Ranní osobní vlak z Pardubic do Přelouče odjede o 2 minuty dříve, tedy již v 5:22 a vlak pro školáky nově odjede o 5 minut dříve, tedy v 7:23 hod. Zlepší se i podvečerní spojení do Chrudimi z Pardubic. Nový vlak tam kromě soboty pojede v 18:55. Zlepšení se dočkají i obyvatelé a návštěvníci Hlinecka. Osobní vlak ve 14:10 z Hlinska v Čechách do Žďárce u Skutče pojede nově také o víkendu.

 

Královéhradecký kraj

 

Ke změně dochází na pětikilometrové trati z Opočna pod Orlickými horami do Dobrušky, kde bude od 7. března jezdit jen jeden pár vlaků pro zajištění dopravy do škol v Dobrušce. Pozornost by tomu měli věnovat hlavně cestující na trati Trutnov – Teplice nad Metují a na trati Meziměstí – Náchod – Týniště nad Orlicí. Některé spěšné a osobní vlaky budou od 7. března zastavovat ve stanicích, kterými prozatím projíždějí.

 

Jihomoravský kraj

 

Mezi Šakvicemi a Hustopečemi u Brna dojde k omezení jízdy jednoho páru vlaků v sobotu večer a jednoho páru vlaků v neděli ráno. Osobní vlak z Boskovic (4:59) pojede do Skalice nad Svitavou dříve, důvodem je zajištění přestupu na expres Brněnský drak, směřující do Prahy. Někde naopak pojede vlaků více. První osobní vlak v nepracovní dny z Vyškova (5:38) do Nezamyslic a zpět (6:41) do Vyškova pojede i v neděli.

 

Olomoucký kraj

 

Na trati z Hranic na Moravě do Přerova pojede první ranní osobní vlak s odjezdem ve 4:28 pouze v pracovní dny a osobní vlak s odjezdem z Hranic na Moravě v 5:08 pojede denně.

 

Kraj Vysočina

První vlak na trati Havlíčkův Brod – Pardubice vyjede již ve 3:40 z Havlíčkova Brodu, aby mohl jet i dříve vlak v opačném směru. Cestující tak budou moci nově využít přípoj na osobní vlak do Jihlavy a Horní Cerekve s odjezdem ve 4:48 z Havlíčkova Brodu.

 

Moravskoslezský kraj

 

Ani v Moravskoslezském kraji se není nutno obávat rušení vlaků, omezování dopravy nebo závažnějších změn v zajišťování dopravní obslužnosti. Na Rýmařovsku je v pracovní dny vytvořen nový přípojný vlak do Rýmařova, který pojede z Valšova ve 20:20. Pozdější poslední přípojný vlak z Valšova ve 21:40 proto bude jezdit pouze v sobotu, neděli a ve svátcích.

 

Výraznějším zásahem do regionální dopravy, který se dotkne zejména cestujících na Jablunkovsku, je uspíšení odjezdů sedmi osobních vlaků z Mostů u Jablunkova do Návsí (Nawsie), odkud již budou dále odjíždět v nezměněných dosavadních časech. Dobrou zprávou je, že nejde o ranní vlaky, takže převážné části cestujících, kteří dojíždějí do zaměstnání a škol, se tato úprava nedotkne.

 

Zlínský kraj

 

Změn, které začnou platit od 7. března, je například na trati Kojetín – Valašské Meziříčí hned několik. Kupříkladu časně ranní vlak z Valašského Meziříčí do Kojetína (Os 3900) bude oproti současnému jízdnímu řádu vyjíždět z Hulína o osm minut dříve, tedy již v 5:30 a v Kojetíně bude mít zajištěn přípoj na rychlík 730 do Brna. Od expresu ze Zlína bude zaveden nový vlak s odjezdem z Hulína v 5:39.

 

Změny jízdního řádu se plánují i na trase Otrokovice – Vizovice. Vlaky z Otrokovic do Vizovic, které doposud z Otrokovic odjížděly ve 13:20, 15:20 a 17:20, budou o víkendech jezdit o sedm minut později. Také cestující, kteří jsou zvyklí cestovat vlakem s odjezdem z Otrokovic v 18:17 nebo 19:56 mohou na nádraží přijít později, protože vlaky budou nově vyjíždět až v 18:40 a 20:07.

 

Na četné žádosti studentů z jižního Valašska bude zaveden v neděli nový vlak z Bylnice do Brna s odjezdem v 19.22 a příjezdem do Brna ve 22.33.

 

Změny v dálkové dopravě

 

V dálkové dopravě dojde pouze k nepatrným změnám. Noční vlaku EuroNight 424 Slovakia z Košic do Prahy bude odjíždět z Pardubic o 2 minuty dříve, tedy už v 5:18 hod. Současně přibude na Olomoucku několik rychlíků, ve kterých budou cestující odbavování jako ve spěšných vlacích.

 

Kompletní změnu jízdního řádu najdete TADY.

ČD TN.cz

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme