Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.6. 2009 20:54

Dítě ze školky ve Frýdlantu má syfilis. Rodiče v šoku

Ve školce ve Frýdlantu v Čechách řádí syfilis. Nepřímo to potvrdila krajská epidemioložka.

U jedné z holčiček z mateřské školky ve Frýdlantu v Čechách se objevila vážná infekční choroba. Rodičům nikdo nechce říct, o jakou nemoc jde. I radnice je na slovo skoupá, na citlivé téma vládne ve městě informační embargo.


Na její nemoc se přišlo tak, že u někoho z dívčina okolí byla nemoc zjištěná a léčil se. Spolu s ním se léčili i členové rodiny.


Epidemioložka Libereckého kraje Jana Prattingerová v úterý vyjmenovala všechny příznaky infekční choroby. Podle nich tedy není pochyb, že dítě ze školky onemocnělo syfilis.


V řeči epidemioložky zazněly i možné cesty přenosu - pohlavní cestou i z matky na plod. Prattingerová také řekla, že nemoc má tři dlouhodobá stadia.
 

Děti z frýdlantské mateřské školky nyní procházejí třístupňovým testováním.


Nakažená holčička byla přeléčená a do školky už nechodí.

 

Syfilis: nákaza nejenom pohlavním stykem


Ve společnosti převažuje názor, že syfilisem se dá nakazit pouze pohlavním stykem. Lékaři to ale vyvrací, syfilis se přenáší i z matky na plod. Ojediněle se lze nebezpečnou nemocí  nakazit i kontaktem sliznic.

 

Velmi vzácně může dojít i k přenosu infekce kontaminovanými předměty (např. jídelní příbory), ale odborníci to téměř vylučují. K přenosu na dítě by mohlo dojít i při pohlavním zneužívání.

 

V Česku se ročně objeví v průměru 1500 nových onemocnění syfilidou.
 

Více o možnostech nákazy si přečtěte v článku Syfilis: jak ji může chytit malé dítě?

muf s přispěním Ivana Berky TN.cz