Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 11. 2011

Jásot ve zlínské ZOO: Poprvé se tam narodil hroznýš psohlavý

V Zoo Zlín se v těchto dnech narodila tři mláďata hroznýše psohlavého. Jak agentuře Mediafax řekl kurátor plazů Pavel Shromáždil, jde o vůbec první úspěšný porod tohoto druhu v historii zlínské zahrady.

Zoo Zlín chová tyto hady od roku 1998, až dosud se ale jejich odchov nedařil.

 

"Tento druh madagaskarského hada neklade vejce, ale rozmnožuje se tak, že samice rodí živá a dobře vyvinutá mláďata. Množí se pomocí takzvané vejcoživorodosti.

 

To znamená, že vejce po oplodnění samice zůstávají v jejím těle, kde se zárodky vyvíjejí uvnitř vajíček bez výživy matky a porod nastává těsně po vlastním odlíhnutím mláděte z vejce," upřesnil Shromáždil.

 

PSALI JSME: 

KRÁSNÉ ZÁBĚRY: Očkování TYGŘÍCH MLÁĎAT v pražské ZOO

 

Posledních 12 let chová zlínská zoo společně skupinu dvou samců a jedné samice. Živí se potkany a chovatelé jim občas jídelníček zpestří odrostlými jedinci laboratorních myší.

 

"Mláďata jsme ihned odebrali z terária, aby nepřišla k úrazu. Bohužel jsme zjistili, že jedno z trojice háďat má výraznou deformaci hlavy, proto jsme ho vyřadili z dalšího chovu. Zůstávají nám tak háďata dvě, která jsou v současné době umístěna v chovatelském zázemí.

 

PSALI JSME:

Gorilí mládě matce nevrátíme, říká ředitel zoo Bobek

 

Dospělí hadi jsou k vidění v terarijních expozicích v suterénu lešenského zámku," doplnil Shromáždil.

 

Obecně se mezi chovateli rozeznávají dvě formy hroznýše psohlavého, a to zelená a hnědá. Běžnější je forma zelená, v zoo Zlín je vzácnější forma hnědá.

Mediafax