Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2010 14:47

Jihlava zveřejnila seznam hanby - jména odsouzených sprejerů

Sprejeři. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Jihlavský magistrát tvrdě bojuje proti sprejerům. Ilustrační foto.

Metropole Vysočiny tvrdě bojuje proti sprejerům. Zveřejňuje jejich jména a nabízí peníze lidem, kteří je udají.

Seznam hanby, neboli jména sprejerů, kteří byli v roce 2009 odsouzeni za svou "činnost“, ve čtvrtek zveřejnil jihlavský magistrát. Ten se touto cestou snaží proti samozvaným umělcům bojovat.

 

Mohlo by se zdát, že zveřejňování jmen sprejerů přináší v metropoli Vysočiny své ovoce. Po loňském rekordním seznamu hanby, který čítal třináct jmen odsouzených v roce 2008, se totiž ten letošní soupis odsouzených v roce 2009 smrskl na pouhá dvě jména.

 

"Bohužel to tak úplně není, protože když sečteme všechny případy výjezdů policie nebo městských strážníků k případům sprejerství, vychází to prakticky na jeden případ denně,“ říká mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

 

Soud ovšem v minulém roce odsoudil jen dva plnoleté sprejery: čtyřiadvacetiletého studenta jihlavské grafické školy Tomáše Mlejnka z Uničova a jednadvacetiletého Robina Kočaře z Jihlavy.

 

"Máme zkušenosti, že se sprejeři více organizují, hlídají se navzájem, kryjí se a jsou rafinovanější, takže je větší problém je usvědčit a odsoudit,“ myslí si Tulis.

 

Jihlava přitom kromě seznamu hanby, který právě zveřejnila, využívá v boji sprejerům i další prostředky. Tomu, kdo udá sprejera například nabízí pět tisíc korun odměny. Více si přečtěte zde.

 

 "Také máme fond, ze kterého mohou čerpat peníze lidé, jimž sprejeři poničili majetek. My pak pro změnu po pachatelích vymáháme náhradu škody,“ dodává mluvčí magistrátu. Dopadení sprejeři navíc musí své výtvory v rámci trestu odstraňovat.

 

Ani to ale sprejery neodrazuje, naopak, jejich drzost stále roste. Loni například jeden z nich posprejoval dům náměstka primátora, který je svým radikálním postojem proti sprejerům pověstný. Více informací o případu se dozvíte tady. 

 

I přes pokles odsouzených sprejerů chce Jihlava ve svém boji pokračovat. "Nadále tedy zůstává v platnosti například vyplácení pětitisícové prémie za informaci vedoucí k dopadení pachatele,“ doplnil Tulis.

Dušan Vrbecký TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.2. | 13:19 slat225
1
NECHTE NÁS ŽÍT A MALOVAT SVOBODDDDDDDDDDDDDU
28.1. | 15:20 misumil
0
Tak to má byt tak je to správné.
16.6. | 10:09 Mike Miko Mauze
0
Náhlasit nevhodný komentář
jinak 4 MAJKL-MAUZ nemáš potuchy co toto jméno zmanená tudíž se nechej přejmenovat protože nosit toto jméno je povolenou pouze oprávněným uživatelům...
16.6. | 10:08 Mike Miko Mauze
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vidím že je tu banda zatvrzelých čechu, kteří nemají o dané věci ani páru, sežerou všeco jim televize a rozhlas naservíruje a přitom si ani neuvedomuje jaké to jsou mnohdy sračky. Uveřejněním seznamu si Jihlava nic nedokáže a to že byly loni chyceni a potrestáni jen dva Vandalové není výhra města o ...
12.4. | 14:07 Miroslav Mikymaus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro slat225."Miláčku",SVOBODA nejsou jen práva,to tě ve škole,pokud jsi chodil,nebo chodíš,neučili?Já bych Vám nasprejoval nejn zadky,ale i ksichty,da zadků nastrkal péra a mohli byste jít do rezervace k indiánům.
21.2. | 13:20 slat225
0
Náhlasit nevhodný komentář
siebers TEBE BYCH POMALOVAL RÁD DEBILE
21.2. | 13:19 slat225
1
Náhlasit nevhodný komentář
NECHTE NÁS ŽÍT A MALOVAT SVOBODDDDDDDDDDDDDU
29.1. | 14:14 Milan Pepo
0
Náhlasit nevhodný komentář
radimanas. To už asi není ono. Kluci mi chodili na jablka. Copak pár jablek. Stejně jsem sousedkám (jejich maminám) dával plné tašky. Jenže kluci mi lámali větve. Chytl jsem jednou takového ,,lumpa." Já to jako kluk dělal taky :-)) . A dovolil jsem mu ,,oficiálně" natrhat kolik ...
29.1. | 10:48 radim malinek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jsou města která sprejerům dovolí umístění svých výtvorů na vyhrazených místech třeba staré tovární zdi a hned to vypadá lépe.Ale na soukromém majetku to odsuzuji.
29.1. | 09:48 Jiří Unčovský
0
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně někdo prosadil,že se budou činy nazývat správně.Mám obavu,že majetnější špička bude své miláčky chránit a jak je to v našem státním právu,vše se zakáže.
28.1. | 17:41 etthorriel
0
Náhlasit nevhodný komentář
5 tisíc odměna ??? Škoda, že to není u nás, to by se krásně vydělávalo a ještě bych udělal něco pro lidi :-)
28.1. | 17:12 Milan Pepo
0
Náhlasit nevhodný komentář
Soukromý majetek je nedotknutelný, osobnost taky. Co myslíte, že by se dělo, kdybych dopadl takového sprejera, svlíkl ho do naha a posprejoval? :-))