Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.10. 2010 00:19

Vypustili vodu z Rožmberka. Kapři budou stát 90 korun kilo

Výlov třeboňského Rožmberku připravovali měsíc dopředu. Jen jeho vypouštění zabere 3 týdny. Největší rybářský svátek si tak nenechaly ujít stovky lidí.

Už v sedm hodin ráno se rybáři v gumákách vysokých až po prsa brodili po dně vypuštěného rybníka a zatáhli sítě. Výlov Rožmberka, jehož hráz je dlouhá dva a půl kilometru a vodní plocha má rozlohu skoro 700 hektarů, je pro rybáře svátkem.

Zakladatel Rožmberka Jakub Krčín z Jelčan přezdíval rybník českým mořem. Vypustit vodu z rybníka do Lužnice není vůbec jednoduché. Rybník Rožmberk má při hladině stálého nadržení zhruba kubaturu 6 milionů kubíků vody. Takovým množstvím vody např. hasiči naplní 2 400 000 cisteren. 6 milionů kubíků vody lidé v Českých Budějovicích spotřebují za 14 měsíců.

PSALI JSME TAKÉ:

Rybáři se chystají na kapry. Ryby dražší nebudou


U rybníka je živěji a dá se dojít přímo k lovišti a podívat se na ryby, to u jiných rybníků taky nejde. Hráz rybníka se začala stavět v roce 1584 a pět let na ní pracovalo 800 lidí. Výlov Rožmberka zaměstná na tři dny asi 40 rybářů. Vylovené ryby putují do třeboňských sádek.

Rybáři odhadují, že ceny kaprů budou jako v loňském roce. Kapr první třídy za cenu 75 – 80 korun, kapr výběrový za 85 – 90 korun. Výlov Rožmberka skončí v neděli a rybáři mají v plánu slovit 150 tun ryb.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Televizní noviny
Reklama