Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.4. 2009 20:36

Klatovským katakombám s mumiemi hrozí zánik

Problémy s odvětráváním mohou způsobit zánik unikátních klatovských katakomb. Zachránila by je nákladná rekonstrukce.

Klatovské katakomby pocházejí ze 17. století. Byly jezuitským pohřebištěm s unikátním větracím systémem.

Už od 30. let minulého století jim ale hrozí zánik. Řemeslníci je tehdy poškodili při opravě kostela. Nasypáním rozlámaných tašek do průduchů systému způsobili nenávratné poničení dvou třetin z dvouset vystavených mumifikovaných těl.

"Mumie napadli hniloba, plíseň a další škůdci,“ řekl Václav Chrous z Občanského sdružení Klatovské katakomby. Dalším hřebíčkem do rakve bylo kolísání teploty kvůli garáži v sousedství, ve které byly infrazářiče.

Situaci stěžovaly i spory mezi vlastníky katakomb – městem a církví. Diskutovalo se o tom, kdo opravy zaplatí. Nakonec se dohoda podařila. Celková oprava začne už letos na podzim a vyjde asi na 25 milionů korun.
 

Všichni jen doufají, že ještě není pozdě a podaří se katakomby s mumiemi zachránit.

muf s přispěním Romany Vébrové TN.cz

Diskuze

26.4. | 22:41 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Cokoliv, co se týká mumií vážený pane. Odborníci nejsou jen ti, kteří mají titul, jinak by nebyla nikdy Troja nebo další objekty vůbec objeveny. Devadesát pět procent objevů je díky amatérům, pokud čtete nějaké odborné knihy. Ještě k té Troje, všichni vědci to považovali za žvásty Homéra, jen ...
26.4. | 21:11 oodnadattan
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím, jaký článek máte na mysli, ale je možné, že se chybou lidského faktoru neotevřela nebo bude otevřena později (do několika hodin). Tady by se mělo diskutovat o katakombách!
26.4. | 21:07 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Doknoce i tato témata jsou zablokována, takže není možné odborně debatovat. Co je na mumiích tak "závadného", že o tom nelze inteligentně napsat názor ?
26.4. | 21:04 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
A to jsou dokonce zablokovány i debaty o Egyptě. Jak se má člověk připojit a říci svůj odborný názor, když jsou i tato témata zablokována ? Vždyť to není "vůbec" závadné ani choulostivé téma?
26.4. | 21:02 oodnadattan
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nelze otevírat diskuze tam, kde by hrozilo protizákonné jednání. Jedná se zejména o rasistické výlevy a hanobení národů. Toto není tolerováno, kontrola bývá v důsledku většího počtu příspěvků složitá, proto tn.cz se rozhodlo tyto diskuze neotvírat. Tento krok schvaluji a podporuji. ...
26.4. | 20:57 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Proč je skoro vše, co se týká extremistů, zablokováno ?
26.4. | 20:49 cmenda
0
Náhlasit nevhodný komentář
katakomby za nejvetsi slavy - http://egzem.cz/index.php?k=653
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme