Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.8. 2009 17:58

Inspekce v ghettu: "Bydlí nás tu 15 i s návštěvou"

Zdroj: Daniela Pilařová

V Janově začalo druhé kolo akce nazvané "Nulová tolerance". Město chce mít přehled, kdo bydlí v jeho bytech.

Na sídliště Janov opět zamířili policisté a sociální pracovníci, město Litvínov totiž pokračuje v akci Nulová tolerance. Ta začala už loni. Podrobnosti ZDE.

 
Tentokrát se úředníci zaměřili na přistěhovalce v ulicích Větrná a Luční.


"Máme určité informace o tom, že v těchto ulicích je velká migraci obyvatel, v některých bytech se zdržuje až dvacet lidí,“ vysvětlil litvínovský starosta Daniel Volák. Podle něj navíc do Litvínova míří další přistěhovalci ze Slovenska.

 
Na kontroly budou chodit týmy sociálních pracovníků a strážníků.


"Budou prověřovat, kdo se v bytech zdržuje, kontrolovat občanské průkazy a nájemní nebo kupní smlouvy,“ řekl místostarosta Litvínova Martin Klika. Dodal, že kontroly mají být dlouhodobější, aby město získalo podrobnější přehled o obyvatelích v jednotlivých bytech.


Kontrola na vlastní kůži

 
Na jednu kontrolu vyrazila i reportérka tn.cz. V sedmém patře domu ve Větrné ulici členové týmu zazvonili na dveře byt 4+1. Otevřelo několik žen s tím, že majitel bytu zrovna odešel zaplatit nájem a hledá si práci.

 
"Bydlí nás tu dohromady patnáct i s návštěvou,“ vysvětluje mladá žena a zve kontrolu dál. Byt je jako ze škatulky, v jedné místnosti jsou tři těhotné ženy a nejméně čtyři děti. Jedna těhotná kouří a mlčí. Strážník městské policie ji legitimuje a vyptává se jí na různé věci. Žena neodpovídá.


"Ta je ze Slovenska, moc ale nemluví, vám Čechům nerozumí vůbec, mluví hlavně romsky,“ vysvětluje žena, která otvírala dveře.


Strážníkovi to nedá, prověřuje identitu těhotné. Je mu divné, že by žena ze Slovenska nerozuměla ani česky, ani slovensky. "Už se nám několikrát stalo, že jsme tímhle způsobem přišli na osoby v celostátním pátrání. Když zaklepeme u bytu, musí se prostě všichni legitimovat, jinak to nejde,“ vysvětluje jeden ze strážníků.

 
Nejen represe

 
Při dnešních kontrolách nezjistili strážníci ani úředníci větší problémy. Zájmem radnice ale není jen trestat nepřizpůsobivé nájemníky.


Obyvatelům, kteří pravidelně platí, radnice naopak nabízí program pomoci. Jmenuje se Prostupné bydlení a má zprostředkovat lidem z místních ubytoven stěhování do bytů, které na janovském sídlišti vlastní soukromá firma. Smlouvu ale mohou získat jen rodiny, které nemají dluhy, nijak nenarušují pořádek a posílají děti do školy.

 
"To se v současné době týká maximálně dvou rodin. Dostanou smlouvy na tři měsíce, a když se budou chovat, jak mají, bude se jim nájemní smlouva po čtvrt roce prodlužovat,“ vysvětluje starosta Volák. "Nejdřív na to lidé z Janova reagovali dost špatně, říkali: 'Vy nám sem chcete cpát nepřizpůsobivé, to se nám nelíbí'. Dokonce si mě kvůli tomu pozvali na schůzi i členové Dělnické strany. Už se ale všechno vysvětlilo, i tito lidé totiž potřebují dostat další šanci,“ míní Volák.

 
Rasové třenice v Janově propukly loni v listopadu, kdy městem prošel průvod Dělnické strany. Někteří z místních se přidali na stranu extremistů. Více čtěte TADY.

Daniela Pilařová
Reklama