Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.5. 2009 20:22

Kraslickem se přehnalo vzácné TORNÁDO: 20 minut tmy a obří kroupy

Húlava. Ilustrační foto - www.stormencounter.com
Zdroj: oficiální zdroj
Kraslickem se přehnalo minitornádo húlava. Podobný jev zachytil ve středních Čechách redaktor webu www.stormencounter.com.

Absolutní černá tma, skučení větru, kroupy. Tak vypadal velmi vzácný meteorologický jev, který o víkendu zasáhl Krušné hory.

Roztočený černý mrak podobný minitornádu se přehnal o víkendu Krušnými horami v lokalitě Kraslicka. Meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík uvedl, že přírodní jev zvaný húlava byl k vidění asi 20 minut.

"Unikátní vír černého mraku se přehnal přes Sklenský a Komáří vrch a pak se stočil ke Krásně Lípě. Naštěstí tohle minitornádo udělalo drobné škody jen na horských blatech, kde zvedlo a rozneslo ve větru vyplavené bláto a ulámalo větve stromů," sdělil meteorolog.

Dále čtěte:
- POZOR: Liják vyplavil sklepy, pomáhali hasiči. Hrozí bouře a kroupy
- V Humpolci spadlo 260 milionů krup. EXKLUZIVNÍ VIDEO BOUŘKY
- BOUŘKY přijdou v neděli večer i příští týden

Podle něj šlo o velmi vzácný meteorologický jev, víc než jen silná bouřka se skučením větru o rychlosti přes 28 metrů za sekundu. "Hlavně na dlouhých 20 minut nastala absolutní černá tma. V ní padaly kroupy, které měly v průměru tři centimetry," uvedl meteorolog.

Minitornádo húlavu zachytila webkamera systému Humlnet v Šindelové, která patří Českému hydrometeorologickému ústavu.

"Tenhle jev se tu opakoval po 12 letech. Při minulém minitornádu v roce 1997 se starší lidé mysleli, že přišel konec světa. I tehdy chybělo málo a húlava se roztočila ve skutečné tornádo. Tentokrát byl tento meteorologický jev k vidění v pásu Krušných hor po ose od Lubů po Kraslice. Húlava tu vzniká kvůli zdejšímu reliéfu krajiny, nad níž se v určitém úhlu roztočí a rozhučí černý mrak," dodal Kovařík.

tn.cz / Mediafax

Diskuze

2.12. | 20:36 janhruska95
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jaké minitornádo?? Na obrazku je jasný shelf cloud, česky nazývaný návějový oblak, s nímž je spojený silný nárazový vítr húlava.
12.5. | 10:39 Antonín Klouda
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak až budete vy moraváci zase plavat v neckách,máme všichni říkat že se to nás ostatních netýká??:-))Ne,teď vážně,docela mě mrzí přístup některých zpravodajů k uvádění událostí.Mrak to byl různobarevný ale nic zvláštního,to že přijdou kroupy a vichr,to tu pozná každý a po tornádu nebylo ani ...
12.5. | 00:23 Zbyněk Skýba
0
Náhlasit nevhodný komentář
ale tož kurňaaa nas se to přece netyka my se povalima naklopime dosebe par ktolu svestkoce a je nam hej! Morava at zije!
11.5. | 23:04 robbiecz
0
Náhlasit nevhodný komentář
Bohužel opět musím opravit Novu a to za to že žádné minitornádo neexistuje,kdyžtak už tornádo.To co je vidět na snímku je tzv.Húlava,která vzniká hlavně rychlým vpádem studeného vzduchu např.při bouřkách tzv.downburstech,který se vyznačuje silným nárazovitým větrem!!!
11.5. | 20:11 Lada
0
Náhlasit nevhodný komentář
Eče že morava je tepločký místečko.. ČECHÁČCI jen mrzněte!! nám je tu dobře :))
11.5. | 19:06 tiguan88
0
Náhlasit nevhodný komentář
Přesně tak, ať si to tam ti čecháčci nechajou a nám tu na Moravě zůstane jen kráásně!! :-)
11.5. | 19:04 tiguan88
0
Náhlasit nevhodný komentář
Přesně tak, ať si to tam ti p***** čecháčci nechaj a nám tu na Moravě zůstalo jen krásně!!! :-)
11.5. | 16:41 kiki
0
Náhlasit nevhodný komentář
no tak takové tornádo noo bojím se ať to nepříjde na Moravu