Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 1. 2011

Kunovice se staly jediným městem v Evropě, které má vlastní letecké síly

Kunovice - Air Force
Zdroj: Mediafax

Zcela ojedinělý a unikátní projekt nazvaný Kunovian Air Force představili ve čtvrtek ve Zlíně zástupci Střední školy letecké v Kunovicích a města Kunovice. Ředitel školy Hynek Horňáček řekl, že Kunovice se díky projektu staly prvním evropským městem, které má vlastní letecké síly.

"Kunovice sice žádného nepřítele nemají, takže nemají proti komu bojovat, kdyby ale nastala změna, letku už máme," podotkl Horňáček. Letka vlastní mimo jiné letadlo L410 UVP, které donedávna sloužilo v bojových misích.
 

"Letadlo k nám bylo dopraveno utajeně, rozebrané na kusy a v Kunovian Air Force jsme ho pak kompletně zrekonstruovali a zkompletovali. Jde o jediný model L410 na světě, který byl vybaven raketomety pro rakety vzduch - vzduch a vzduch - země. Interiér je uzpůsoben pro potřeby rychlého výsadku, a tak jsou sedačky nahrazeny lavicemi, jaké jsou běžné u vojenských letadel pro parašutisty," upřesnil Horňáček.
 

PSALI JSME:

Aerolinky Iran Air začaly kvůli embargu využívat k doplňování paliva Prahu
 

Kunovian Air Force však disponuje také letounem L410 UVP, které je v salónním provedení. "Je v plně funkčním stavu a mělo by sloužit zejména pro přepravu velení," doplnil ředitel školy.
 

Záštitu nad letkou převzala starostka Kunovic a zároveň vrchní velitelka letky Ivana Majíčková (nez.). "Vzhledem k tomu, že Kunovice zatím žádného vnějšího nepřítele nemají, nepotřebuje Kunovian Air Force vlastní vojáky. Vystačí si jen s pomocným pozemním personálem pro udržování techniky v bojovém stavu," sdělila starostka.
 

I když jde podle Majíčkové o spíše legrační projekt, svou vážnou hloubku prý rozhodně má. "Kunovice jsou už desítky let spojeny s letectvím a bohužel od 90. let u nás letectví zaostává. Projekt by měl podpořit kunovickou leteckou školu, samotné město ale i letectví obecně," konstatovala starostka.
 

Letka získala prostor pro svou činnost v Aircraft Industries. "Po vzoru RAF budou kunovické letecké síly sloužit k činnostem přinášející dobro. Mimo jiné nabídnou spolupráci základním školám, které se mohou vydat do Kunovic na exkurzi, aby školáci získali lepší informace o leteckém průmyslu v Kunovicích," dodal ředitel školy.
 

Projekt Kunovian Air Force by podle Horňáčka mohl pomoci také s problémem týkajícím se nedostatku odborníků. "Za poslední rok Aircraft Industries přijala kolem stovky nových lidí a máme hodně zakázek. Ukazuje se ale, že chybí kvalifikovaní pracovníci od klempířů po opraváře trupů či křídel. Popularizace letectví by nám mohla do jisté míry pomoci," řekl Horňáček.
 

I proto firma rozjela spolupráci s úřadem práce a zajistila rekvalifikační kurzy, kterých se mohou zúčastnit i senioři. "Je ale zajímavé, jak nábor nezaměstnaných dopadl. Oslovili jsme asi stovku lidí a nakonec se podařilo vytvořit jen dvě skupiny po 13 lidech z evidence nezaměstnaných. První kurz navíc nedodělali čtyři lidé a druhý dva," uzavřel Horňáček.
 

Střední škola letecká má kapacitu přes 300 žáků. Momentálně zde studuje asi 130 lidí, včetně žen. Podle ředitele by bylo optimální, kdyby školu navštěvovalo ještě o 20 až 30 studentů více.

tn.cz / Mediafax
Reklama