Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2010

Liberecká univerzita si patentovala nový oblek pro těžce nemocné

Konstrukci obleku pro těžce nemocné vyřešila katedra oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková řekla ve čtvrtek, že oblek, registrovaný jako užitný vzor, by měl nahradit neetické „andílky“.

"Zdravotnickému personálu rovněž usnadní manipulaci s pacientem a lehce zpřístupní při ošetření všechny části těla. Dvoudílný oblek se skládá z kalhot a haleny. Oba díly jsou po stranách rozepínatelné a oddělitelné, takže se lékaři k nemocnému dostanou ze všech stran. Protože jsou přední i zadní díl shodné, nemusí se při zašpinění vyměňovat celý oblek, ale jen jednotlivé čtvrtky a pacient může být stále čistý,“ řekla Kočárková.

ČTĚTE TAKÉ:

Český vynález dovolí telefonu nadiktovat SMS
 

"Spojení dílů jsme řešili pomocí takzvaných suchých zipů tak, aby na jedné straně byl „mech“ a na druhé straně „ háčky“. Tím jsme dosáhli, že všechny díly se dají zaměnit a že spojení dílů je možné různými způsoby," připojil vedoucí katedra oděvnictví Antonín Havelka.
 


 

Prototyp ušili na katedře v šicí dílně a již ho začali zkoušet v několika nemocnicích.
 

"Konstrukci řešíme tak, aby byla pacientovi co nejpříjemnější. Protože jsme brali v potaz i nebezpečí proleženin, nemá nový oblek nikde žádný šev, který by pacienta tlačil. Jako materiál jsme použili čistou bavlnu. V souvislosti s výzkumem v oblasti textilních materiálů na Technické univerzitě v Liberci ale uvažujeme o materiálu, který by měl navíc i antibakteriální vlastnosti. Chystáme se odzkoušet textilní materiál s antibakteriální úpravou na bázi stříbra," předeslal Havelka.
 

Oblek pro ležící pacienty z Technické univerzity v Liberci už přihlásili jako český a evropský patent.

tn.cz / Mediafax
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama