Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.7. 2011 12:44

Litvínov přitvrzuje! Sběračům kovů SEBERE DÁVKY!

Litvínovu došla trpělivost se sběrači kovů. Chce jim sebrat sociální dávky, tito lidé si totiž přijdou měsíčně sběrem šrotu až na 15 tisíc korun.

Stačilo jen porovnat databázi lidí, kteří pobírají dávky s databází lidí, kteří do sběren odvážení kovový šrot. Ty si pak sociální odbor pozval na kobereček a předložil jim důkazy o tom, na kolik si sběrem kovu přišli.

Sběrači byli tak překvapení, že se ke všemu přiznali, příjem ze sběru jim tak radnice započítala do příjmu a museli vrátit sociální dávky.

"Ten kdo na to neměl, tak jsme s ním podepsali splátkový kalendář. Všichni byli překvapení, ale žádné haló nebylo. Uvidíme jak to bude, až jim ty peníze v dávkách začnou chybět,“ říká vedoucí odboru sociálních věcí a školství Veronika Knoblochová.

Výborná spolupráce se sběrnami

 

Aby mohli strážníci dokázat sběračům jejich činnost, musí spolupracovat se sběrnami surovin. "Dostali jsme od nich podklady, kolik čeho k nim kdo přivezl za poslední měsíce. Podle toho jsme pak zjistili, kolik si šroťáci vydělávají. A není to málo, taky se stává, že si tímto způsobem přijde sběrač až na 15 tisíc korun. Je jasné, že to co do sběren přivezou museli někde ukrást, my je chceme tímto způsobem motivovat k tomu, aby krást přestali. V tuto chvíli jsme zahájili správní řízení s jedenácti lidmi, ti teď musí přeplatek sociálních dávek vrátit,“ říká městský zastupitel a šéf městské policie Martin Klika.

 

Kontrola sběren na území města patří k běžným pravomocím strážníků. Sběrny zas mají povinnost evidovat všechny, kteří suroviny odevzdávají. Uplatňovat takovýto postup ale nejde na všechny, strážníci vědí o více lidech, kteří šrot kradou, ale ne všichni pobírají sociální dávky.

 

 

 

Litvínov je v kontrole nezaměstnaných a problémových občanů takovým průkopníkem v České republice. Město si například zjišťuje, zda lidé na sociálních dávkách nemají auta nebo nemovitosti. V tomto případě o dávky přijdou.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Daniela Pilařová