Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.5. 2009 07:55

Malý Dominik bojuje o život každý den. Už sedm let

Osmiletý Dominik už od prvního roku svého života zápasí se smrtí. Podstoupil už řadu operací, ale on ani jeho rodina to nevzdává.

Prakticky od svého narození svádí denodenně boj o život osmiletý Dominik Burda z Hodoňovic na Frýdecko-Místecku. Jako desetiměsíční batole na sebe nešťastnou náhodou převrhnul fritovací hrnec s rozpáleným olejem. Utrpěl tehdy popáleniny na dvaatřiceti procentech těla a od té doby téměř neustále balancuje na hranici života a smrti.

Sotva se totiž po mnoha operacích a měsících strávených v nemocnici jakžtakž zotavil z popálenin, selhala mu játra a další orgány, poškozené silnými léky proti bolestem. Znovu musel bojovat o přežití, přičemž jediným řešením byla transplantace jater.

"S tak malými dětmi neměli lékaři v České republice žádné zkušenosti. Nezbylo nám nic jiného, než sehnat peníze na transplantaci na specializované klinice Eppendorf v Hamburku. Operace stála asi čtyři a půl milionu korun,“ říká otec Dominika Vladislav Burda.

Pojišťovna nedala na operaci peníze

Zdejší pojišťovna odmítla operaci zaplatit nebo na ni i přispět. "Museli jsme sehnat peníze sami. Oslovili jsme nadaci, různé firmy i jednotlivce. Vyhlásili jsme veřejnou sbírku. A opravdu se nám podařilo peníze sehnat, což Dominikovi zachránilo život. Bez transplantace by nepřežil,“ dodává Vladislav Burda.

Další nekonečná bitva o život tím však teprve znovu začínala. "Odjeli jsme do Hamburku s tím, že dárcem jaterního štěpu bude jeden z nás. Vyšetření však nakonec ukázala, že nejsme vhodní jako dárci a my odjeli zase domů. Za půl roku nás znovu povolali, že už mají vhodný štěp. Těšili jsme se, že po transplantaci bude Dominik moci zase fungovat jako normální člověk - bez milionů léků a bez všech omezení,“ vzpomíná Vladislav Burda.

Neúspěšná transplantace

"Jenže první transplantace se nezdařila. Štěp se neujal. Opakovalo se to celkem třikrát,“ povzdychl si otec těžce zkoušeného Dominika. "Syn tak znovu bojoval o holý život. Po třetí transplantaci, když se štěp opět neujal, bylo už hodně zle. Během několika hodin se buď musela sehnat další játra, nebo hrozilo, že Dominika odpojí od přístrojů," vypráví dál Dominikův otec.

"Naštěstí se to podařilo a Dominikovi transplantovali celá játra od dětského dárce. Ale byl několik hodin bez jater, čímž mu strašně vysoko stoupl amoniak, který poškozuje mozek. Lékaři se to sice snažili léky omezovat, ale mozek byl poškozen,“ říká maminka Dominika Lucie Burdová.

Dominik v umělém spánku

"Dominik navíc strávil v umělém spánku a pod opiáty skoro tři měsíce, což se na jeho tělíčku taky podepsalo,“ doplňuje Vladislav Burda. I po více než roce od návratu z Hamburku je tak Dominik odkázán na nepřetržitou péči svých rodičů. Denně musí absolvovat rehabilitaci, nemůže přijímat normální stravu, už poněkolikáté se učí všechno od základů znovu.

"O život tak Dominik bojuje vlastně pořád. Ale on je hodně silný a nevzdává to, i když stále trpí bolestmi. Třeba rehabilitace ho bolí hodně, ale pokroky tady jsou. Od návratu k nám se jeho stav ohromně zlepšil, a my věříme, že se jednou postaví i na vlastní nožky,“ doufá Lucie Burdová.

Marek Švidrnoch TN.cz

Diskuze

11.5. | 20:05 josef21
0
Náhlasit nevhodný komentář
naseanimals : masturbuješ nad těmi příspěvky? nebo si jen psychopat?
11.5. | 19:39 Xena Animal
0
Náhlasit nevhodný komentář
odstřelit všechny ty parchanty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!a ne plýtvat penězi!!!!!!!!!!!!!!!!!!a vás co je podporujete ty podvodníky taky!!!!!!!!!!!!!!!!!
11.5. | 19:38 Xena Animal
0
Náhlasit nevhodný komentář
to josef21: jsi debilní buzerant a primitiv šmejde s cí p n í !!!!!!!!!!!!!!!a hned ty debile
11.5. | 18:21 Jiří Vlk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro hafu. pojišťovna krachla a nic se neděje. Nedostanete výplatu a nic se neděje. Nezaplatí vám fakturu a ...Ti lidi měli jít sedět. Na to dřív než to vzniklo mělo být pamatováno a měli být přijaty zákony o zprávě cizího majetku. Zatímco tady platili zákony, kdy za krádež socialistického majetku ...
11.5. | 15:54 vladkacerno
0
Náhlasit nevhodný komentář
Je mi Dominička moc líto,ale je vidět,že je to velký bojovník a přála bych mu i jeho rodině aby se jeho stav jen zlepšoval,jen bych chtěla dodat,že o našem ministerstvu zdravotnictví a pojištovnách nestojí se vůbec zminovat,máte-li něco zaplatit chtějí to hned,potřebujete-li něco vy,mají času,nebo ...
11.5. | 14:18 Karel Cekul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro lup 1: Jedná se o nepochopení otázky. Jsou jiná ministerstva, která hospodaří s ještě víc penězi /třeba na důchody/ a žádné zprostředkovatele nepotřebují a bezproblémově fungují. Pamatuji si, jaké byly problémy, když manželka byla těžce zraněná po autonehodě a druhý den co byla v nemocnici její ...
11.5. | 14:12 Jiří Vlk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ale já nejsem vůbec proti!!! Píšu, že mě pojišťovna nemile překvapila... A jasně. Proč 10 nebo 15kg. Jde ale o to, že nějaký limit musí být nastaven a je to tak jistě po celém i vyspělém světě. Je to smutné, ale realita. Potom bychom museli selektovat seniory, koho ano a koho ne. Těžce nemocné a ...
11.5. | 13:51 zdenka60
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro lup1 .... Pojištovna by měla proplácet takto nákledné operace,proč proplácí léčení takových operací do 10 kg váhy ? A proč neproplácí tyto transplantace v Německu dětem nad 10 kg? Proč nejsou děti posuzovany stejně,ale je to dané kilogramy? Zkus se malinko zajímat . Jde tady o lidský život a má ...
11.5. | 13:42 Jiří Vlk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co je nehezké na pojišťovně, že zamítla i spoluúčast na léčení. Stálo by za to, aby si pojišťovna zjistila finanční situaci rodičů a aby např. deklarovala, že pokud rodiče zajistí určitou část prostředků, že zbytek doplatí. Faktem přesto zůstává, že ať je to jakoli smutné vždy bude na světě místo, ...
11.5. | 13:17 Jiří Vlk
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pro hafu. Mockrát jsem na to odpovídal. Pokud bude jedna pojišťovna, tak to bude monopol a bude se chovat jak se jí zlíbí a to by se mi nelíbilo. Navíc pokud by se sloučily, tak by se nic neušetřilo, protože by tam všichni zůstali, akorát by se změnily na ulici štíty. Navíc pro mě by být nemuseli, ...