Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.9. 2010 17:21

Mladí lidé demonstrovali v Kuksu za zachování hospody U Prďoly

Hospoda U Prďoly
Zdroj: oficiální zdroj
Hospoda U Prďoly

Asi 70 mladých lidí dnes v Kuksu na Trutnovsku demonstrovalo za zachování tamního hostince U Prďoly.

Hospoda, v níž se čas jakoby zastavil v 80. letech minulého století, je ve zchátralém historickém objektu. Ten má být při chystané obnově lázeňské kolonády za peníze z evropských fondů přestavěn k jiným účelům.

 

Naproti hospodě leží hospital se světoznámou Braunovou sochařskou výzdobou. "Jde nám o zachování místní české tradice. Je to kolorit a lidé se sem kvůli tomu vracejí. Dnes se všechno ruší a globalizuje," řekl jeden z organizátorů protestu Petr Misík.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Při afghánských protestech proti pálení koránu zemřeli další dva lidé

 

Demonstranti při pochodu od parkoviště k hospodě skandovali hesla jako "Nechte nám Prďolu" a nesli transparenty ve stejném duchu. Památkově chráněný objekt hospody obec Kuks vložila do krajem založené obecně prospěšné společnosti Revitalizace Kuks.

 

Hospoda U Prďoly - 1
Zdroj: oficiální zdroj Hospoda U Prďoly

 

V budově by mělo vzniknout multifunkční centrum s kinem a prostory pro vzdělávání, konference, divadlo, výstavy. Občerstvení v objektu zůstane, ale v jiné podobě.

 

Protest zorganizovali mladí lidé na síti Facebook. Skupina má téměř 1.700 členů. Podle demonstrantů má hospoda duši a  legendární Prďolovskou atmosféru. Vyzdvihují osobu nájemce hospody Jaroslava Vohradníka, či jeho údajně "jedinečný" tatarský biftek. V lokále leží petice za zachování hospody se zatím asi 600 podpisy.

 

Hospoda U Prďoly - 3
Zdroj: oficiální zdroj Hospoda U Prďoly

 

Podle starosty Kuksu Jiřího Berana protestující projekt revitalizace nepochopili. "Nikdo z nich za námi nebyl. K této věci vysvětlení nedostali," řekl. Připustil, že nynější podoba hospody se někomu může líbit. Zapochyboval ale, že by její prostředí bylo vhodné například pro rodiny s dětmi.

 

Vohradník, zvaný Prďola, hospodu převzal již v 70. letech minulého století jako zaměstnanec Jednoty. V regionální MF Dnes hostinský uvedl, že do případného výběrového řízení na provozovatele nového občerstvení nepůjde. V neděli hostinský novinářům řekl, že takovou podporou mladých lidí nečekal a je jí potěšen.

 

Ředitel společnosti Revitalizace Kuks Jiří Skalický uvedl, že ročně na Kuks přijede kolem 60.000 lidí. Ti jsou prý zděšeni, že v lokalitě se není, až na výjimky, kde ubytovat a normálně najíst. "Nestojí o 'půvab', který nabízí oprýskaný skanzen začouzeného normalizačního hostince se svérázným hostinským," uvedl Skalický. Revitalizace Kuks dále z dotace plánuje vybudování infocentra a obnovu cest v obci. V případě získání dotace by se mohlo začít stavět příští rok.

 

Hospoda U Prďoly - 2
Zdroj: oficiální zdroj Hospoda U Prďoly

 

Do diskusí o hospodě se na stránkách regionálního tisku zapojil i známý publicista a teatrolog Vladimír Just. Příběh označil za obskurní střet pivních štamgastů se sochařem Braunem. Skupina pivařů se podle něj snaží zmařit bohulibé dílo revitalizace Kuksu. Samotnou restauraci označil za typickou hospodu z totalitních časů, včetně k přespolním nepřátelské a arogantní obsluhy.

 

Areál samotného barokního hospitalu čeká do konce roku 2014 významná obnova za zhruba 460 milionů korun. Většinu nákladů projektu Kuks - Granátové jablko zaplatí evropská  dotace. Nositelem projektu je Národní památkový ústav. V části hospitalu vznikne vzdělávací centrum, opraví se klášterní zahrada a terasy před hospitalem.

tn.cz / ČTK