Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.10. 2008 16:47

Nácky přivítali v ghettu Romové klacky a násadou od sekyry

V sobotu ráno se sjeli příznivci Dělnické strany do severočeského Janova. Romové se na ně vyzbrojili.

Zhruba 70 Romů ozbrojených klacky, golfovými holemi či násadou od sekyry obklopilo členy hlídek v černých kabátech, kšiltovkách a s bílou páskou na rukávu. Zahrnulo je vulgárními nadávkami, plivali na ně a polévali je vodou. Střetu zabránila přítomnost policistů a litvínovských strážníků.


Dělnická strana v Janově
Zdroj: tn.czHned na začátku akce se Romové a extremisté nevyhnuli sprostým nadávkám. Skupina Romů slovně napadla jednu z příznivkyň Dělnické strany. "Ty mrcho česká, my tě stejně jednou uneseme,“ pokřikovali. Incident museli vyřešit až přivolaní policisté.


Dělnická strana v Janově
Zdroj: tn.cz

Provokace zakázána


Tucet nacionalistů hlídkovalo od 10:00 v místě, kde je známé romské ghetto. To se ale nelíbilo radním v Janově a blízkém Litvínově.


"My si nějaké otevřené střety nemůžeme dovolit,“ řekl litvínovský místostarosta Martin Klika. Policisté s radnicí kolem poledne akci zakázali. Extremisté tak mají do neděle zakázaný vstup na území Janova a Litvínova. Šestice extremistů se pak sešla u místní hospody.


Nacionalisté tvrdí, že jejich ochranné sbory mají pomáhat těm, které obtěžují nepřizpůsobiví občané.Extremisté chtějí uspět v regionu v krajských volbách. Napadají proto místní radnici. "Snahu Dělnické strany chápu jako účelovou záležitost. Napadání města za to, že v Janově nic nedělá, je populistickým gestem směrovaným do období před krajskými volbami, v nichž Dělnická strana též kandiduje," uvedl starosta Litvínova Milan Šťovíček. Město se podle něj situaci v sídlišti systematicky věnuje.


Ochranné sbory nacionálně orientované Dělnické strany mají "chránit stranické funkcionáře nebo plnit pořadatelskou roli při akcích". Sbory mají radit lidem při řešení problémů nebo poskytovat právní pomoc, míní extremisté.


Za Dělnickou stranu kandidují ostří hoši, kteří jsou za hranou zákona.


Podívejte se na reportáž pořadu Na vlastní oči.
ora s přispěním Marcely Klíchové TN.cz