Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.8. 2010 05:50

Nejlepší zlatokopové planety soutěží v Jeseníkách o titul mistra světa

Mistrovství světa v rýžování zlata začalo v úterý ve Zlatých Horách na Jesenicku. Sjeli se tam nejlepší zlatokopové planety.

Přes sedm set zlatokopů z jednadvaceti zemí světa bude až do neděle soutěžit v rýžování zlata pomocí klasických zlatokopeckých pánví. Sjeli se zde borci z Austrálie, Japonska, Kanady, USA, Jihoafrické republiky, a prakticky celé Evropy.


"Každý soutěžící musí v co nejrychlejším čase vyrýžovat co nejvíce kousků zlata, které dostane zamíchány v kbelíku s pískem. Každý má v písku zamíchán přesný počet zlatinek, ale soutěžící netuší, kolik jich tam je. Jakmile vyrýžují, zjistíme jejich čas, zjistíme kolik našli zlatinek, pokud něco nenašli, dostanou penalizace. Prvních patnáct postupuje do dalšího kola. Každý den je jedno postupové kolo, finále je v neděli," popisuje systém soutěže ředitel závodů Stanislav Postbiegl s tím, že se rýžují opravdové kousky zlata dovezené z Kanady.


Pracovní nástroje se přitom příliš neliší od těch, s nimiž se oháněli zlatokopové už před dvěma sty lety. Každý si může rýžovat s jakou pánví chce, nástroj musí pouze splňovat rozměrové limity. Nejlepší borci stíhají vyrýžovat celý kýbl písku a najít v něm nepatrné kousíčky zlata během jedné a půl minuty. A co si každý závodník narýžuje, to si může nechat.


"Já považuju za největší favority Finy a Italy, to jsou skuteční machři," říká zlatokop Lubomír Hrubý z Brna, který přijel už na třetí mistrovství světa, a pravidelně soutěží na celorepublikových kláních.


Dostat světové mistrovství v rýžování do České republiky, nebylo nic jednoduchého. Jednou už se zde sice konalo, to však bylo naposledy před jedenácti lety. "Je to velmi prestižní záležitost, a byla to nesmírně složitá práce dojednat se Světovou zlatokopeckou federací souhlas o konání mistrovství. Pracovat se na tom začalo už před pěti lety a povedlo se to až po různých politických jednáních a silném lobbování. Takže jsme strašně rádi, že se to podařilo," říká Stanislav Postbiegl.

Marek Švidrnoch
Reklama