Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.8. 2010 19:40

Nové zdymadlo prodlouží splavnost Vltavy

Zdymadlo v Českém Vrbném bylo osazeno první z dvojic nových vrat, která usnadní lodím proplutí plavební komorou. Lodím umožní překonat sedmimetrový rozdíl hladin.

Na plavební komoře České Vrbné proběhla v pátek montáž první z dvojice vrat, která budou zajišťovat hladké proplutí lodí přes zdymadlo. Mluvčí Ředitelství vodních cest ČR Václav Straka řekl agentuře Mediafax, že plavební komora umožní překonat lodím sedmimetrový rozdíl hladin.


Pracovníci Metrostavu pomocí jeřábů zvedli dvacetitunový ocelový kolos a s milimetrovou přesností jej usadili během pátečního dopoledne na místo. "Teď zbývá vrata osadit otevíracím soustrojím a tlačným pístem," řekla agentuře Mediafax Eva Bartoňová z Metrostavu.


Plavební komora České Vrbné se nachází u pravého břehu Vltavy na jezu České Vrbné. Je 45 metrů dlouhá a šest metrů široká. Lodím umožní překonat sedmimetrový rozdíl hladin. Výstavba plavební komory, která začala v březnu loňského roku, nyní vstoupila do závěrečné fáze.


"Dokončení vltavské vodní cesty v úseku České Budějovice-Týn nad Vltavou vstupuje výstavba plavební komory České Vrbné do závěrečné fáze. Pracovníci firmy Metrostav, která je generálním dodavatelem stavby, dokončili hlavní betonáže zdí a namontovali dolní vrata nové plavební komory o rozměrech 11,2x6 metrů a hmotnosti 20 tun. Začala tak montáž strojní technologie," řekl Straka. "Z velína plavební komory bude možné novým řídicím systémem ovládat plavební i jezové prvky včetně vjezdu do přístavu. Plavební komora včetně rejd bude osvětlená," dodal.


Projekt nazvaný Dokončení vltavské vodní cesty v úseku České Budějovice-Hluboká nad Vltavou se staví za výrazné podpory Evropské unie. Celkem 85 procent z nákladů staveb je spolufinancováno prostřednictvím Operačního programu Doprava z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Zbylých 15 procent financuje Státní fond dopravní infrastruktury.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Lucie Kándlová tn.cz / Mediafax