Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 9. 2010

Olomoučtí lékaři úspěšně operovali srdce těhotné ženě

Unikátní operaci provedli o prázdninách lékaři Fakultní nemocnice v Olomouci, když osm týdnů před porodem operovali těhotné ženě srdce, které jí začalo selhávat.

Po úspěšném zákroku žena porodila zdravou holčičku. Přednosta Kardiochirurgické kliniky Vladimír Lonský se s podobným případem za svou třicetiletou praxi setkal teprve podruhé. Maminka i malá Justýna jsou již v pořádku doma, řekl mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

ČTĚTE TAKÉ:

Dělník přežil s hřebíkem v srdci, sám si ho tam střelil
 

U čtyřiatřicetileté Radany Brachtlové olomoučtí specialisté prokázali zánětlivé onemocnění srdečních chlopní. Když jedna z chlopní zůstala vlivem rozsáhlého zánětu poškozená a nefungovala správně, stáli lékaři ve 29. týdnu ženiny gravidity před vážným rozhodnutím. "Operační náhrada chlopně byla nutná, u běžných pacientů není o čem uvažovat. Tady šlo ovšem o těhotnou ženu. Mohli jsme těhotenství předčasně ukončit císařským řezem, ale riskovali bychom komplikace u nezralého dítěte. Plod měl v té době kolem jednoho a půl kilogramu," uvedl přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FNOL Radovan Pilka. Druhou možností bylo těhotenství zachovat a operovat matku i s dítětem v děloze.
 

Operace trvala zhruba čtyři hodiny. "Byl to hodně náročný výkon právě na psychiku. S takovými případy se lze v praxi setkat jen velmi výjimečně, v literatuře jsme v českých poměrech našli popsány snad pouze dva," uvedl Lonský. Zatímco kardiochirurgové vyměňovali poškozenou chlopeň za umělou náhradu, byli lékaři z porodnické kliniky v pohotovosti. "Byli jsme připraveni v případě jakýchkoliv komplikací okamžitě provést císařský řez. Sledovali jsme, co se děje s dítětem v děloze. Povedlo se, co jsme si naplánovali, takže těhotenství nebylo nutné předčasně ukončit," řekl Pilka.
 

V polovině července porodila žena císařským řezem zdravou holčičku, která vážila 2,75 kilogramů. "Dva dny po porodu strávila na naší jednotce intenzivní péče. Dítě za ní z porodnice nosili. Bylo to pro nás všechny příjemné osvěžení a hezký pocit, že všechno dopadlo tak dobře," doplnil Lonský.
 

"Jakmile jsem se po operaci začala probouzet, hned v první chvíli jsem si chytala na břicho. Jako zdravotník jsem jim určitě s tou spoustou dotazů musela lézt na nervy, ale všichni byli úžasní," popsala Brachtlová, která je profesí zdravotní sestra. Celkem v nemocnici strávila zhruba čtvrt roku. Doma na ni zatím čekala čtyřletá dcerka Karolína a manžel.


 

tn.cz / ČTK