Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.12. 2009 08:11

VIDEO: Orloj měl poruchu. Apoštolové kroužili přes hodinu

Pražský orloj postihla porucha. Na místo musel dorazit hodinář hodinář. Orloj má být v pořádku nejpozději v pondělí ráno.

Porucha nastala v neděli v 18 hodin. V soustrojí praskla 146 let stará součástka. Ještě v 19 hodin apoštolové kroužili za okénky a orloj neustále zvonil.1


"Na orloji se neustále střídají postavy a orloj co chvíli zvoní. Pozorujeme to tady už od šesté hodiny," řekla kolem sedmé hodiny tn.cz Kateřina Lavínová z blízké restaurace na Staroměstském náměstí.


Agentura ABL, která spravuje Staroměstskou radnici, proto zavolala hodináře. "Poruchu nahlásil náš provozní, který dohlíží na návštěvníky staroměstské věže. Kontaktovali jsme proto firmu Hainz, která se o stroj stará," uvedl za ABL Zdeněk Novák.


Oprava bude hotová nejpozději v pondělí


Ve čtvrt na osm na místo dorazil technik a orloj zastavil. "Kvůli únavě materiál prasknul jeden díl uvnitř soustrojí," sdělil za firmu Hainz Karel Žbánek.


V orloji praskla původní součástka z roku 1863, která se odborně nazývá západka. Ta zajišťuje odbíjení hodin. Pokud je západka zvednuta, kolo se pod západkou protáčí a orloj mezitím odbíjí.


Podle Žbánka se jedná o malou opravu, protože nahradit západku není obtížné. Orloj by měl fungovat buď ještě v neděli po 21. hodině, nejpozději však v pondělí v devět hodin ráno.


Porucha přitáhla davy lidí


"Je to malá závada, která se ale běžně nestává. V neděli udělám zřejmě provizorní opravu a definitivní pak v pondělí ráno," popsal tn.cz hodinář a sochař Petr Skála, který se o stroj od letošního léta stará. Před ním byl orlojníkem Otakar Zámečník. Jeho bývalý zaměstnavatel ho obvinil, že ukradl výkresy k několika věžním hodinám po celém Česku. Více v červencové reportáži:

Nedělní neobvyklý jev přilákal i řadu turistů a Pražanů na procházce centrem metropole. Všichni se zájmem sledovali, co se děje. Za normálních okolností jsou totiž apoštolové vidět jen každou celou hodinu.


Vandal si odnesl ruku Hvězdáře


V dubnu orloj poškodil vandal v masce Mikuláše. Ulomil ruku na soše Hvězdáře. Natočily ho přitom kamery.

Opravená socha se zpět vrátila v červnu. Oprava kopie původní sochy Hvězdáře stála přes 40 tisíc korun. Policie vandala, který ruku urazil, nedopadla.

O kus ruky Hvězdář přišel už v roce 2007. Hvězdáře proto nechalo hlavní město zrestaurovat. Stejně jako další tři sochy - Kronikář, Anděl a Filozof. Lípové dřevo poškozují výkyvy počasí nebo UV záření.

Orloj zhotovil začátkem 15. století Mikuláš z Kadaně, později jej údajně zdokonalil mistr Hanuš z Růže. Podle pověsti nechali radní Hanuše oslepit, aby nemohl vyrobit kopii. Tvůrce z pomsty stroj zastavil.


Ve skutečnosti orloj přestal fungovat v roce 1865 a hrozilo, že bude odstraněn. Mechanismus dokázal opravit hodinář Ludvík Hainz, tato firma se o orloj stará do současnosti.


Porucha orloje = zlé časy


K orloji se váže řada legend. A to nejen k figurám apoštolů, ale třeba i ke strašidelnému kostlivci. Podle legendy prý vždy, když se Smrtka pokazí, přicházejí zlé časy.


Nepříznivou sudbu údajně může zvrátit pouze nevinný hoch, narozený právě na Nový rok. Není to však nikterak jednoduché: když je opravený orloj uveden opět do pohybu, chlapec musí o půlnoci přeběhnout od Týnského chrámu ke Staroměstské radnici. Dokáže-li být u orloje včas, ještě před posledním úderem hodin, odvrátí neštěstí od celé země.


Další pražská legenda se zase týká skutečné historické události: popravy sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí dne 21. června 1621. Každý rok ve výroční den, kdy se tato neblahá exekuce uskutečnila, se vracejí popravení do míst, kde kdysi stálo lešení. Chvíli stojí v tichém rozjímání, a poté odcházejí k průčelí Staroměstské radnice.


Pokud jde orloj správně, prý se českému národu povede dobře. Běda však, opozdí-li se hodiny či některá z figur, to Čechy nečeká nic dobrého. A pozor: podle jiné verze prý sedmadvacet pánů kontroluje chod orloje na Nový rok. Doufejme tedy, že tentokrát nepřišli o čtyři dny dřív.

Hana Válková, Kateřina Lang TN.cz