Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 10. 2011

OSTRAVU DUSÍ OXID SÍRY! Imisní limity jsou vysoko nad průměrem

Po celou sobotu a také v neděli ráno ukazují hodnoty na měřicí stanici v Ostravě-Přívoze výrazně překročené čtyřiadvacetihodinové průměrné koncentrace oxidu síry. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Čtyřiadvacetihodinové průměry se pohybují od 360 do 230 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit je přitom 250 mikrogramů. Oxidy síry v koncentracích, které Česká republika podle informací Zdravotního ústavu Ostrava nepamatuje minimálně posledních dvacet let, pochází z ropných lagun bývalého podniku Ostramo.

 

Práce na likvidaci lagun, při kterých se nebezpečné oxidy síry uvolňují, musí přitom sdružení firem Čistá Ostrava zastavit, jakmile je imisní limit 125 mikrogramů na metr krychlový ve čtyřiadvacetihodinové koncentraci překročený ve třech po sobě následujících hodinových měřeních.

 

Moravskoslezský kraj navíc už začíná sužovat také zvýšená prašnost, která se opakovaně objevuje v zimě při inverzích. Už v sobotu byla prašnost ve Věřnovicích až 550 mikrogramů na metr krychlový, limit je přitom 50 mikrogramů. Ten je mírně překročený i v neděli.

 

PSALI JSME:

OSTRAVA SE DUSÍ kritickými koncentracemi oxidu síry!

Ostravsko dusí smog. Radši nejezděte autem!

 

Sdružení firem Čistá Ostrava musí ropné laguny odtěžit do konce letošního roku. Oxidy síry se uvolňují při manipulaci s nimi. Třímiliardovou státní zakázku sdružení vyhrálo s termínem vytěžení lagun do prosince 2010, což se nepovedlo. Poté ministerstvo životního prostředí povolilo v souladu s vládním usnesením posunutí termínu. Představitelé města Ostravy se ale podle slov náměstka primátora Dalibora Madeje (ODS), obávají, že se ho nepodaří splnit ani tentokrát.

 

"Za současné situace, kdy není nad Ostravou inverze, se ještě oxidy síry vznikající při práci na lagunách rozptýlí v ovzduší. Obávám se ale, co by se mohlo stát, kdyby tak vysoká koncentrace vznikla v době inverze a nemohla se rozptýlit," řekl Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu Ostrava. Ten už minulý týden potvrdil, že vysoké koncentrace oxidu síry v ovzduší jsou nebezpečné pro zdraví obyvatel.

 

Oxid síry potrápil obyvatele Ostravy už v noci na sobotu, kdy jeho aktuální hodinová koncentrace dosáhla v Ostravě-Přívoze hodnoty 3102 mikrogramů na metr krychlový, povolený limit je přitom 250 mikrogramů. Poprvé nebývale vysoké koncentrace potrápily moravskoslezskou metropoli v noci z 22. na 23. září, kdy vystoupaly na více než 4000 mikrogramů na metr krychlový.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax
Reklama