Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.9. 2010 18:36

Plzeň slaví. Bude evropským hlavním městem kultury v roce 2015

Plzeň zvítězila v hlasování poroty nad Ostravou nejtěsnějším výsledkem 7:6.

Výsledky vyhlásil na středeční tiskové konferenci v Konírně Nostického paláce v Praze předseda poroty Robert Scott.

 

Podívejte se na reportáže TV Nova o vyhlášení evropského města kultury pro rok 2015:


 

 

Do projektu Evropské hlavní město kultury 2015 se přihlásila tři města: Hradec Králové, Ostrava a Plzeň. Do druhého kola soutěže pak po rozhodnutí třináctičlenné poroty v čele s Robertem Scottem postoupila Ostrava a Plzeň.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Obří plastika Entropa pobouřila Evropu, teď je v Plzni

 

Porotu tvořilo sedm porotců jmenovaných evropskými institucemi a šest ministrem kultury. Mezi členy jsou Robert Scott, Manfred Gaulhofer, Danuta Glondysová, Andreas Wiesand, Mary McCarthyová, Maria Michailidová a Jyrki Johannes Myllyvirta. České porotce zastupuje scenárista a fotograf Jaroslav Kořán, historička umění Eliška Fučíková, bývalá ředitelka Francouzského institutu v Praze Olga Poivre d´Arvorová, ředitelka Divadelního ústavu Pavla Petrová, ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor a ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 

Podívejte se na radost, která v Plzni vypukla po oznámení výsledků:

 

 

Členové výběrového panelu musí být nezávislí odborníci, kteří nestojí v konfliktu zájmů ve vztahu k městům, jež zareagují na výzvu k předložení přihlášek. Zároveň musí mít bohaté odborné znalosti i zkušenosti z kulturního sektoru, s kulturním rozvojem měst nebo s organizací samotného projektu Evropské hlavní město kultury.

 

Belgičané už mají jasno

 

V roce 2015 bude Evropským hlavním městem kultury jmenováno jedno české a jedno belgické město. O belgickém nositeli titulu se už rozhodlo. Je jím valonské město Mons, které bylo jediným kandidátem tamní soutěže.

 

Prestižní titul Evropské hlavní město kultury v minulosti například obdržela města Florencie, Amsterodam, Dublin, Madrid, Stockholm, Brusel, Graz nebo Stavanger. Poprvé byl titul udělen v roce 1985 řeckým Aténám. V roce 2000 se titulem pyšnila i Praha.

 

V roce 2009 byl hlavním evropským kulturním městem vyhlášen Linz, PODÍVEJTE SE:

 

Mediafax
Reklama