Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.8. 2010 20:52

Po operaci mandlí má tříletý Matěj doživotně poškozený mozek

Zdroj: TV Nova

Rodiče tříletého chlapce připravují žalobu na Dětskou nemocnici v Brně. Běžná operace mandlí se pro malého Matěje změnila v boj o život. Kvůli poškození mozku bude těžce postižený až do konce svého života. Nemocnice ale vinu odmítá.

Do dětské nemocnice přišel tříletý Matěj na banální operaci mandlí. Dnes je z něho invalida, který má těžce poškozený mozek a pokud se někdy znovu usměje, lékaři to budou považovat za zázrak.


Problémy až po operaci

 

Operace podle lékařů proběhla v pořádku. Když se ale dítě vrátilo zpět na pokoj, paní Kociánové se naplnila nejhorší noční můra. Jediný syn jí začal umírat v náručí.

 

"Bylo to hrozné, zkolaboval mi v náruči, všude bylo najednou plno krve, polykal krev a bohužel jsem se nemohla nikoho dovolat," vzpomíná na děsivé okamžiky se slzami v očích maminka malého Matěje Marcela Kociánová.

 

Primář sestru hájí

 

Na celé oddělení byla tu noc jediná sestra. Potvrdil to i primář oddělení. Dodal, že jedna zdravotní sestřička na běžné oddělení o pětadvaceti lůžkách je v noční službě standard.

 

Dítě totiž nebylo na jednotce intenzivní péče ale pouze na běžném pokoji. Pomoc tak přišla až ve chvíli, kdy chlapci selhávalo srdce.

 

"Postup byl takový, jaký si situace vyžádala, desítky let postupujeme stejně, nikdy se nám nic takového nestalo," říká přednosta Kliniky dětské otorhinolaryngologie Fakultní nemocnice v Brně Ivo Šlapák.

 

Rodiče podají žalobu

 

Kociánovi chystají žalobu, ve které se budou domáhat toho, aby veškeré náklady spojené s léčbou hradil zřizovatel dětské nemocnice. Podobné případy se ale mohou táhnout celé roky.
 

"Bylo podáno trestní oznámení. My jsme přesvědčeni, že v tomto případě došlo minimálně k porušení celé řady povinností. Jednak zdravotnického personálu, ale i lékařů," říká advokát manželů Kociánových Radek Ondruš.

 

Tříletý Jakub kvůli nedostatku kyslíku utrpěl poškození mozku. Jedinou šancí, aby se probral z bezvědomí, je nákladná léčba. Rodiče už obětovali všechny úspory. Teď jim nezbylo nic jiného než požádat o podporu nadaci, která vypsala na pomoc Matějovi finanční sbírku.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Josef Svoboda TV Nova