Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.11. 2010 10:35

DOHODA: V Praze povládnou ODS a ČSSD

ODS (čekání na výsledky voleb) - 7
Zdroj: Jindřich Kodíček
Žhavý adept na pražského primátora Bohuslav Svoboda

Vlády nad Prahou se následující čtyři roky ujme ODS a ČSSD. Obě strany se v úterý o půl čtvrté ráno dohodly a vítězná TOP 09 se bude muset smířit s opoziční rolí.

Jste spokojeni s pražskou koalicí ODS a ČSSD?

Hlasovalo 7823 lidí
I když v Praze vyhrála pravice, v čele města se objeví socialisté. Primátorem by se měl stát volební lídr ODS Bohuslav Svoboda. Nové zastupitelstvo by se mělo sejít do začátku prosince.

O případném uzavření koaliční smlouvy mezi ODS a ČSSD v hlavním městě budou v nejbližších hodinách jednat nejvyšší orgány pražských buněk obou stran, již teď je ale vyjednán rámcový návrh dohody. V úterý to Mediafaxu sdělil člen vyjednávacího týmu ČSSD Karel Březina.
 

"Pravda je taková, že máme dohodnut rámcový návrh, o kterém v nejbližších hodinách budou jednat orgány pražské sociální demokracie i ODS," uvedl v úterý Březina.


Velká koalice ODS a ČSSD disponuje v Praze 34 mandáty z 63. Je ale otázkou, zda pro ni zvednou ruku všichni zastupitelé občanských a sociálních demokratů.
 

Dienstbier ml. u jednání nebyl


S velkou koalicí nesouhlasil lídr pražské ČSSD Jiří Dienstbier ml., který pro ni nechce hlasovat.

"Já osobně jsem u vyjednávání s ODS nebyl, ale mám informace, že se naši lidé večer s občanskými demokraty sešli," řekl Dienstbier ml. tn.cz. "Něco se na schůzce dohodlo, podrobnosti ale neznám," dodal s tím, že pražští sociální demokraté mají svolánu důležitou schůzku, která by mohla domluvu s ODS posvětit.

 

Poslechněte si vyjádření Jiřího Dienstbiera mladšího

 


S dohodou ODS a ČSSD už nic nezmůže ani lídr pražské TOP 09 a exguvernér ČNB Zdeněk Tůma. Toho dohoda pravicové a levicové strany příliš nepřekvapila. "I když pondělní jednání s ODS bylo konstruktivní, říkal jsem si, že se asi něco děje," řekl tn.cz.

 

Poslechněte si reakci Zdeňka Tůmy z TOP 09

 

 

Pondělní schůzka ODS a TOP 09


Ještě v pondělí vyjednávaly o koalici špičky ODS a TOP 09. Kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) po jednání uvedl, že TOP 09 informoval také o tom, že vyjednávači získali mandát i pro jednání s ČSSD.

"Začali jsme jednat o rezortech, jak by která záležitost měla být řešena," vysvětlil Svoboda.

Kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma i Svoboda se shodli v tom, že je zde posun, ale bližší informace nechtěli sdělit. "Dospěli jsme k určitému návrhu, který musíme probrat," řekl Tůma a dodal, že pondělní jednání nebylo o jménech.

 

V komunálních volbách v Praze získala TOP 09 30,26 procent hlasů. ODS skončila druhá s 23,10 procenty, ČSSD obsadila bronzovou pozici s 17,86 procenty.

tn.cz / Mediafax

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.11. | 08:39 jeffr
0
Správně!!! Přece se kmotři nedají odstavit od rozdělování 3 miliardového ...
16.11. | 21:03 karel90
0
a co to všechno hodit na Paroubka?
16.11. | 19:53 inocsulreb
0
wendy--lepe to popsat nejde.Bohuzel,malokdo to bere vazne.
16.11. | 16:12 Julius Fučík
0
Nechápu toho Svobodu ,že se hrabe do politiky měl by se raději hrabat někde jinde.
16.11. | 15:49 Václav Špičák
0
skalacek.Naprosto souhlasím.Určitě máte pravdu,že po nich zůstalo něco dobrého,ale to po komunistech také, metro,dálnice,žilo ČKD,propsperovala Škoda,stavěli jsme po světě pivovary,elektrárny,cukrovary,měli jsme Jawu,Liaz,propserovala Tatra,měli jsme rozvinutý textilní průmysl,byl vynalezen tryskový stav,měli jsme zdtravotnictví a školství na slušné úrovni,byli jsme nejméně zadlužený stát z východní Evropy.Ti noví pseudokapitalisté stihli za 20 let vytunelovat naši zemi a takovým způsobem,že tomu nevěří ani proslulí zahraniční ekonomové.Z tygra Evropy 90 let,jsme mršina do které si téměř každý kopne.Není zájem o naše politiky,nikdo je nikam nezve a k nám také nikdo réměř nikdo nejezdí.Klesá turismus atd. Zkrátka podařilo se jim zabít vše dobré,co bylo vykonáno za posledních téměř 100 let(bez 8 let).Blahopřejeme pane Nečas a Klaus.Teď to všechno chtějí zaplatit od nás.
16.11. | 13:42 Václav Špičák
0
Každý má nějaký obličej a nemůže za něj,ale ten Svoboda se svým by do veřejné funkce rozhodně chodit neměl.
16.11. | 13:38 Václav Špičák
0
Źádný politický systém není ideální.Socialismus jsme odmítli,naši předci odmítli kapitalismus,abychom se k němu za zvuku fanfár obloukem vrátili. Dokud si v Evropě konkuorvaly dva systémy,kapitalismus a socialismu,tak byl kapitalismus polidštěn,protože jinak by v sociální opblasti v soutěži s kapitalismem neuspěl.Dnes to padlo a celá Evropa se diví postupnému návratu k tomu pravému kapitalismu k němuž vede cesta přes demontáž sociálních států a výhod.Diví se Evropa,divíme se my.Za pár let už se bude jenom vzpomínat na práva pracujících, na 8 hoidinovou pracovní dobu,dovolenou,zákoník práce,který chránil lidi a ne rychlozbohatlé kapitalisty.Teď teprve začínáme mít,co jsme chtěli.A propo,krizi zavinily banky a bankéři.Odpovězte si na otázku,jak se mají viníci dnes?Odpověď .Lépe než před krizí.Všechno hodili k úhradě nám.
16.11. | 12:42 Julius Fučík
0
Právě zítra tomu bude již 21 let co jsme nastoupili tuto úspěšnou cestu budování .....bla .bla bla.bla.........
16.11. | 12:30 Antonín Jež
0
Konečně je další politické OSTUDĚ konec. Já sice chápu, že nějaké politická vyjednávání být musí,ale co se dělo v Praze tak to už byl vrchol. A HLAVNĚ KDYŽ SE DO TOHO ZAPLETL TEN HUHŇA -předseda TOP 09 a vyzýval předsedu ODS k tomu aby zasáhl. Nevím jak to mají tam u nich ale v každé politické straně by měl vládnou nějakýá ten princip SAMOSTATNOSTI na jednotlivých úrovních. Vždyť přece základní organizece vládnoucích politických stran také neřešily s kdý kdo půjde do koalice. Bylo jen na vedení jednotlivých politických stran. A co se týká toho huhňy-Kalouska a dalších tak to si ještě Nečas užije, protože oni jsou schopni mu ve vládě házet klacky pod nohy. A POKUD BY SE TO STALO MĚ JAKO PŘEDSEDOVY VLÁDY TAK BYCH TOP 09 KOPL NĚKAM A TAKÉ BYCH SE SPOJIL S ĆSSD. A bylo by.
16.11. | 11:44 bulilin
0
CO to máme za ústavu????Volby nevolby u koryt se drží pořád ti samí nenažranci.V historii Českého národa se tomu dělo již několikrát a pořád si z toho někteří ndokáží vzít ponaučení.Ale všeho dočasu,až se najde v národě zase nějaký ten Žižka,pak bude i defenestrace a zase bude na nějaký čas pokoj.
16.11. | 11:34 Julius Fučík
0
Koryto je koryto a o to přeci jde vy ,,volové''