Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.9. 2011 20:37

Poryvy větru převrátily 18 plachetnic! Záchranáři z vody vytáhli 11 lidí!

Jedenáct lidí vytáhli v neděli hasiči a vodní záchranáři z vody na Novomlýnských nádržích na Břeclavsku. Během jachtařských závodů se tam v poryvech větru potopilo 18 plachetnic, pět lidí se zranilo, dva jachtaře z vody vytáhl vrtulník, řekl agentuře Mediafax mluvčí záchranářů Jaroslav Haid.

Vítr na hladině jezera celkem převrátil 18 plachetnic s dvoučlennými osádkami. Hasiči a vodní záchranáři k nim spustili čluny, do akce se zapojila také osádka vrtulníku. "Celkem jsme z vody zachránili jedenáct lidí, z toho dva jachtaře vytáhli letečtí záchranáři pomocí vrtulníku Bell 412. Jednoho člověka na palubě vrtulníku dopravili na břeh, druhého do člunu záchranářů," řekl Haid.

 

 

Všech jedenáct potopených účastníků závodu plachetnic se podařilo dostat na břeh. "Při náročné záchranné akci se zranilo pět lidí, z toho jeden člen vodní záchranné služby z Nových Mlýnů. Jednadvacetileté jachtařce, která utrpěla vážnější zranění nohy, hasiči nasadili vakuovou dlahu a sanitka mladou ženu převezla do nemocnice v Břeclavi," řekl Haid. Ostatní zraněné lékař ošetřil na místě.

 

 

Po záchraně osádek převrácených lodí z vody hasiči spolu se záchranáři z jezera postupně dopravovali ke břehu i plachetnice. "Sedmnáct lodí se podařilo dostat na břeh, k vytažení jedné lodě, která se potopila ke dnu, jsme povolali potápěče, řekl Haid.

 

 

Účastníky závodu plachetnic zastihly na hladině jezera prudké poryvy větru. "Lodě vítr převrátil a desítky jachtařů se ocitly ve vodě," řekl Haid. K záchraně lidí z vody spolu s vodními záchranáři vyrazili hasiči ze stanice v Mikulově, z letiště v Brně-Tuřanech odstartoval vrtulník Policie ČR s hasiči – leteckými záchranáři na palubě.

 

tn.cz / Mediafax