Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.4. 2010 19:13

Poslední rozloučení s kardinálem Špidlíkem. Hold mu vzdali na Velehradě

Zdroj: TV Nova

Poslední rozloučení se zesnulým kardinálem Tomášem Špidlíkem se v pátek uskutečnilo na Velehradě na Uherskohradišťsku.

Ostatky jeho těla sem byly převezeny z Olomouce, řekla to mluvčí Arcibiskupství olomouckého Monika Vývodová.

Rakev s ostatky byla od 13:30 do 15:15 vystavena v bazilice, kde lidé mohli uctít kardinálovu památku.

Mše od čtyř odpoledne

Lidé se poté mohli zúčastnit mše svaté, která se ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje uskutečnila v 16 hodin. Liturgii předsedal Jan Graubner, arcibiskup olomoucký a metropolita moravský, kázal Josef Hrdlička, světící biskup olomoucký.

"Tomáš kardinál Špidlík, který ač moravský rodák z Boskovic, jako myslitel výrazně přesáhl poměry jednoho malého národa, protože v sobě nesl dimenzi Kristovu, dimenzi evropské i světové církve. Byl tím, kdo razil cestu k její jednotě, aby mohla dýchat východní i západní spiritualitou stejně jako dýchají dvě plíce v jednom těle," uvedl při obřadu biskup Josef Hrdlička.

Hrdlička zmínil také Špidlíkovu otevřenost a dobrosrdečnost. "Dokázal mluvit tak, že ho se zaujetím poslouchali jak kardinálové v konkláve před volbou papeže, tak i samotní svatí otcové, vědci z mnoha zemí světa, ale i nejprostší venkované. Dovedl hovořit k věřícím i k nevěřícím, kteří s úctou konstatovali, ano, rozumíme tomu, co nám chce říci," uvedl biskup.

Kardinál Špidlík se narodil v roce 1919 v Boskovicích a zemřel 16. dubna v Římě po dlouhé nemoci. Kardinálem ho Jan Pavel II. jmenoval v roce 2003. K Velehradu měl Špidlík dobrý vztah i proto, že po studiích byl jmenován prefektem velehradského gymnázia. Vyučoval zde češtinu a ruštinu.
 
Jezuita Špidlík byl v církevních kruzích znám především jako znalec východokřesťanské spirituality, který připravoval jako první Čech duchovní cvičení pro papeže Jana Pavla II. V Itálii žil několik desetiletí a uznání si vysloužil i jako reprezentant a propagátor české kultury v zahraničí.

tn.cz / Mediafax
Reklama