Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.10. 2011 23:03

Na Ústecku úspěšně vytáhli potopený bagr

Úsilí o vytažení bagru, který se minulou středu potopil u Vaňova na Ústecku, přineslo v sobotu odpoledne první výsledek.

"Podařilo se nám vyzvednout bagr na hladinu a umístit jej na připravenou pramici," řekl agentuře Mediafax vedoucí rejdařství akciové společnosti České přístavy Stanislav Tlustoš s tím, že stroj se v pondělí podrobí revizi.
 

Začátkem příštího týdne také začnou práce na vytažení plavidla, které bagr původně transportovalo a potopilo se s ním. "Nyní jsme místo opatřili bójkami a dále zabezpečili včetně norné stěny," dodal Tlustoš.

 

V sobotu dorazila na místo těžká technika z Lovosic - těžký pásový jeřáb na plovoucím nosiči. "Nyní se připevňují na plovoucí nosič protizávaží, potápěči odříznou zařízení, kterým je bagr k potopené vaně připevněný," uvedl dopoledne Lukáš Landa z Povodí Labe.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

Nyní již tedy ve vodě zůstává pouze kovová vana, k níž jsou připevněné betonové kvádry. "Po revizi bagru se rozhodne o jeho dalším osudu. To bude záležet na jeho stavu a na zůstatkové hodnotě," dodal Tlustoš.
 

O způsobu, jak se vyzvedne obří vana, se zatím nerozhodlo. Existuje několik variant. Nejpravděpodobnější je, že se pod vodou rozřeže na menší kusy a ty se postupně vytáhnou. Povodí Labe již minulou sobotu přistavilo na místo vlastní jeřáb, ten se použil na vyzvednutí některých drobných věcí z řeky jako například protizávaží bagru, elektrocentrála, stavební buňka a další předměty.
 


 

Souprava dvou člunů s remorkérem Českých přístavů plula před deseti dny po Labi a u Vaňova kapitán zjistil, že se menší člun s naloženým bagrem potápí. Zamířil proto ke břehu, ale člun se několik desítek metrů od břehu potopil na dno. Větší člun s remorkérem je nyní ukotvený téměř napříč řekou před potopenou lodí a rameno bagru se zachytilo za jeho bok.
 

PSALI JSME:

Bagr se zřítil do Labe! ČOUHÁ Z NĚJ JEN RAMENO!
 

Hasiči na místě zřídili nornou stěnu, další natáhli za Vaňovem a také nedaleko hranic s Německem u Hřenska. Uniklé ropné látky zasypávali sorbentem a sbírali do sudů. Policejní potápěči vylovili z potopeného člunu dva sudy s ropnými látkami. V bagru bylo 300 litrů nafty, 300 litrů hydraulického oleje a 20 litrů motorového oleje.

 

tn.cz / Mediafax