Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2009 12:10

Špek a ovar, to je recept na vysoký věk, vzkazuje 106letá žena

Zdroj: Dušan Vrbecký

Nejstarší Češka Františka Vyškovská miluje špek a ovar a ovládá pět cizích jazyků.

Františka Vyškovská pamatuje kromě všech prezidentů ještě císařpána a Rakousko-Uherskou monarchii. Však se také narodila téměř v jejím srdci, v Sweechatu kousek od Vídně - na místě, kde je dnes mezinárodní letiště.


Její rodiče tam tehdy pracovali, brzy se ale přestěhovali do Měřína na Žďársku, kde také dnes stošestiletá babička vyrůstala.


Svůj život pak rozdělila mezi rodinu a práci. Starala se o rodiče a sestru, která brzy zemřela. "Hodně se věnovala nám. Zpívala nám, učila nás básničky, psala s námi úkoly,“ vzpomíná nejbližší příbuzný oslavenkyně, synovec Jaroslav Večeřa. Podle něj uměla jeho tetička pět jazyků a ještě na oslavě svých stopátých narozenin před rokem recitovala zpaměti Vodníka od Karla Jaromíra Erbena.


Vyškovská byla profesí poštovní úřednice a díky tomu se také seznámila se zakladateli slavné obuvnické firmy ze Zlína otcem a synem Baťovými. "Vyprávěla nám, jak jí nosili na poštu peníze a jak jim chodily telegramy a balíky ze zámoří. Prý nebyla žádná legrace jejich poštu přebírat,“ říká Večeřa.


A jaký má Františka Vyškovská recept na dlouhověkost? Prý velmi jednoduchý. "Nikdy nedržela žádnou dietu, naopak miluje špek, tlusté maso a ovar,“ směje se Večeřa. Jeho tetička prý také ráda pečovala o svůj zevnějšek a o vlasy. "Jako děti jsme si dělali legraci, že bez síťky na hlavě vůbec neusne,“ dodává synovec.
 

Vyškovská, která má 106. narozeniny 26. září, žije už čtyři roky v Domově Svatého Antonína v Moravských Budějovicích a je jednou z nejstarších obyvatelek Česka vůbec. Podle údajů české správy sociálního zabezpečení žije ještě na Olomoucku stosedmiletý muž, o rok méně je kromě Vyškovské ještě dalším pěti ženám.


Celkově pak v České republice žije 555 sto a víceletých lidí.
 

Dušan Vrbecký