Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.7. 2010 20:45

Báňský úřad zakázal ražbu v Blance. ZÁBĚRY ZASYPANÉHO BAGRU

Zdroj: TV Nova

Ražba tunelu Blanka byla po dalším propadu pozastavena. Primátor podal trestní oznámení a Hulínský požaduje zastavení celé stavby.

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli propadu tunelu Blanka. Primátor považuje situaci okolo tunelu Blanka za skandální. "Jsem pobouřen, že došlo již k třetímu propadu tunelu," řekl.

 
Pověřil právníky, aby se zaměřili na možné vypovězení smlouvy s Metrostavem či případné stanovení sankcí za nedodržení technologických postupů. "Pokud dodavatel stavby nebude schopný zajistit bezproblémový průběh ražby tunelu, tak to bude dělat někdo jiný," řekl Bém.

PODÍVEJTE SE:
Záběry zasyaného bagru
 
Báňský úřad mezi tím nařídil zpracování nového geologického průzkumu a přepracování dokumentace k tunelu Blanka. Do té doby zakázal další ražbu. ČTK to řekl ředitel báňsko-technické sekce úřadu Dušan Havel.
 
Kromě podání trestního oznámení na neznámého pachatele plánuje primátor také podání trestního oznámení na fyzickou osobu. "V řádu několika dní a na základě analýz budeme vědět, na koho trestní oznámení padne," doplnil.
 
PSALI JSME:
 
Pražský tunel Blanka, jehož další část staví společnost Metrostav, se necelou hodinu po pondělní půlnoci propadl v úseku mezi Střešovicemi a Letnou, asi tři sta metrů od ústí stavby tubusu u křižovatky ulic Milady Horákové a Patočkova.
 
Hulínský požaduje zastavení stavby
 
Předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Petr Hulinský (ČSSD) žádá přísné vyšetření propadu tunelu Blanka. Do doby, než bude jisté, že se nehoda nestane znovu, by měla být stavba pozastavena, řekl ve středu Hulinský.
 
PODÍVEJTE SE:
Letecké záběry
 
"Považuji za nutné přísně vyšetřit, zda magistrátní úředníci při kontrolách stavby nic nezanedbali. Jsem také pro zastavení výstavby tunelu Blanka do doby, než bude bezpečně vyloučeno opakování těchto nehod," konstatoval.
 
Hulinský připomněl, že stavba se propadla již potřetí. "Třetí propad zeminy na stavbě tunelu Blanka nepovažuji za normální. Není možné tvrdit, že nikdo za nic nepomůže, vždyť jenom souhrou náhod nikdo při těchto neštěstích nezahynul," dodal.
 
Ražba už byla pozastavena
 
Ražba tunelu Blanka bude po úterním sesuvu půdy v Praze 6 na několik týdnů zastavena. ČTK to řekl mluvčí stavební firmy Metrostav František Polák. Podle něj se propad půdy v současnosti zajišťuje betonovou plombou. Poté bude třeba počkat na vyšetřování báňského úřadu, které bude podle Poláka trvat asi několik týdnů. Dokud nebudou známy příčiny sesuvu, nedá se očekávat obnovení ražby, dodal Polák.

PODÍVEJTE SE:
reportáž TV Nova
 
Podle Poláka už bylo na místo navezeno asi 400 metrů krychlových betonu, práce na zajištění budou trvat ještě asi jeden nebo dva dny. V místě je stále snížena rychlost projíždějících tramvají. "Místo geodeticky i geotechnicky monitorujeme," uvedl Polák.
 
Báňský úřad nyní musí shromáždit všechny dokumenty potřebné k prošetření příčin sesuvu. "To je otázka týdnů," řekl Polák. Teprve poté navrhne podle Poláka projektant nové řešení ražby, které bude muset znovu schválit báňský úřad.
 
Zbývají prorazit ještě stovky metrů
 
Podle webových stránek tunelu Blanka, jehož celková délka je 5,5 kilometru, zbývá v severním tunelu úseku Brusnice prorazit ještě asi 68 metrů, v jižním tunelu stejného úseku pak asi 178 metrů. Zbývající část bude podle Poláka vedena pod pozemky, které nejsou veřejně přístupné a kde není zástavba, takže by neměli být ohroženi lidé ani budovy.
 
Úsek v okolí Brusnice je podle Poláka posledním místem, kde se ještě razí. Ostatní části už byly proraženy, je potřeba v nich ještě dodělat obezdívky, instalovat technologie a vzduchotechniku. Například na Letné se nyní podle Poláka buduje prostor pro vzduchotechnické objekty. Část tunelu mezi Prašným mostem a Špejcharem bude hotova na začátku září. Poté zbývá vystavět také Trojský most, který propojí Holešovice s Trojou.
 
Tunel se propadl již dvakrát. V roce 2008 se v pražském historickém parku Stromovka zem propadla v polovině října. Vytvořil se kráter o průměru 20 metrů a hloubce zhruba 15 metrů. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Podobná havárie se ve Stromovce stala již v květnu stejného roku, kdy vznikla jáma o průměru zhruba deset metrů.
 
Tunel Blanka je součástí severozápadní části pražského okruhu a má stát přibližně 25,8 miliardy korun. Je jednou z největších tunelových staveb svého druhu ve střední Evropě a finančně i rozsahem je srovnatelný pouze se stavbou prvních úseků metra. Celý úsek financuje hlavní město ze svého rozpočtu. Dokončení projektu se předpokládá v roce 2012.

 

tn.cz / Mediafax / ČTK