Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.10. 2009 12:21

V DOMĚ HRŮZY u Rokycan hoří samo od sebe. Další záhady

Před očima štábu TV Nova vzplál v pátek obrázek na zdi.

Už víc než týden sledujeme dění v domě rodiny Mračkových ve Strašicích na Rokycansku. Tam totiž chytají zásuvky, i když jsou odpojené od elektřiny, a sype se sklo ve vitrínách a akváriích.

 

Jen v pátek dopoledne se Mračkovým vzňal vlhký ručník v koupelně, škvařily se jim igelitové sáčky na stole a poté přímo před očima štábu TV Nova vzplál obrázek na stěně v dětském pokoji.

Rodina i přesto v domě, kde denně zaznamenají i desítky menších požárů, zůstává. "Musíme tu zůstat, abychom mohli hasit. Bojíme se, že by nám dům shořel," vysvětlují Mračkovi svoji vytrvalost.

 

Podle expertů za problémy zřejmě může vysokofrekvenční vlnění, které ale přístroje energetické společnosti ČEZ nedokáží změřit. Není také jasné, co může být zdrojem tohoto vlnění.

Mračkovi v domě i nadále zůstávají, a to i přesto, že je to velmi nepříjemné: obyvatele bolí hlava, píská jim v uších nebo cítí tlak ve spáncích. Výboje navíc mohou být i nebezpečné. Syn Mračkových Jirka například dostal "ránu" od koupelnové baterie.

Poltergeisti v Česku

 

Nevysvětlitelné jevy nejsou nic výjimečného, objevují se ve světě i v Česku. Jen TV Nova v posledních letech vysílala na toto téma hned několik reportáží.

 

Loni na podzim "strašilo" ve Lhánicích na Třebíčsku, kde se ozývaly zvuky připomínající vrtání. Dunění a hučení kazilo obyvatelům vsi spánek i zdraví. Bylo to pro ně tak nesnesitelné, že uvažovali dokonce o stěhování.

V roce 2006 zase řádil duch v domě v Bobrové na Žďársku. Členové rodiny Svobodových zažívaly příznaky tradičního řádění poltergeista, tedy rámusícího ducha, který se projevuje nevysvětlitelnými zvuky a případně i pohybem předmětů. Jevy v Bobrové se po několika měsících uklidnily. Kde se ale "duch" vzal a proč odešel, se neví.

V roce 2005 zase časopis Květy popsal případ manželů Jany a Pavla H. z Brna, kteří se se záhadnými zvuky, vrzáním skříní a boucháním dvířek, tou dobou potýkali už čtyři roky.

 

O čtyři roky dříve v časopise Ring vylíčili manželé Kockovi z Brloha na Českokrumlovsku, jak duch děsil jejich dceru Anetku. Ta se v roce 1999 po přeletu neznámého svítícího objektu oblohou začala bát strašidel a odmítala spát v pokojíku, kde podle ní vylézala. K tomu se přidaly zdravotní obtížen samovolné vypínání spotřebičů a bouchání dveří. Pomohla jim prý až návštěva kněze.

 

Kněz zabral i v případě, který popisuje následující reportáž. Po stopách poltergeista se tu vydali američtí "vyšetřovatelé" paranormálních jevů Ed a Lorraine Warrenovi.

Děsil duch i Karla IV.?

 

V roce 1936 se zase na střechu jedné z pražských vil z neznámých příčin řítily kameny. Parapsychologové tehdy usoudili, že příčinou problému mohou být duševní muka majitele domu, ženatého katolíka, který chodil na zálety za domovnicí. Stresem se prý spustily jeho výjimečné schopnosti, díky nimž mohl pohybovat předměty na dálku. To, že k tomu má dispozice, později experti ověřili i při pokusech.

 

V roce 1903 řádění poltergeista zažili obyvatelé hájovny ve Třech Dvorech u Kolína. Od Dušiček do 16. listopadu se tu prý ozývaly zvláštní rány. Údery do stolu, skříně i čela postele se vždy večer a v noci ozývaly i přes to, že je přišli vyhánět četníci i spiritisté. Těm prý dokonce duch klepáním odpovídat na jejich dotazy. Po dvou týdnech se ale naráz odmlčel a už se neozval.

 

S hlučným duchem se možná setkal i Karel IV. Ten prý ve svém deníku popsala ukázkové setkání s takovým duchem: "V noci ulehli jsme na lůžko, byl u toho i Bušek z Velhartic starší. A když jsme usnuli, tu někdo, nevíme kdo, chodil po síni, takže jsme se oba probudili. I kázali jsme řečenému Buškovi, aby vstal a podíval se, co to bylo. On obešel síň, aniž mohl cokoli najíti. Pak ulehl znovu na lůžko. My oděni ve svém plášti seděli jsme na svém lůžku a slyšeli jsme někoho přecházet, ale neviděli jsme nikoho. A pak s řečeným Buškem spatřili jsme, jak jedna číše se skácela a táž číše byla vržena, nevíme kým, přes lůžko Buškovo z jednoho rohu síně až do druhého na stěnu, odrazila se od ní a padla doprostřed síně. Když jsme to spatřili, poděsili jsme se nemálo, a stále jsme slyšeli někoho přecházet po síni, ale neviděli jsme nikoho. Ráno našli jsme číši, jak byla hozena vprostřed síně."

 

Duchové z ciziny

 

Videí s poltergeisty zachycenými ve vlastních kuchyních či ložnicích je plný internet. U většiny z nich se obratem rozpoutá diskuse, zda se jedná o pravý záznam, manipulaci nebo digitální trik. Jedno z videí můžete posoudit sami.

Asi nejznámějším poltergeistem v dějinách je duch, který "řádil" poslední srpnový den v roce 1977 na předměstí Londýna v Enfieldu. V půl desáté večer obyvatelka domu ukládala tři děti ke spánku a přitom se začal hýbat nábytek a ze zdi se ozývalo klepání a bouchání. Jako zdroj byla identifikovaná mladší dcera, v jejíž blízkosti jevy sílily a z jejího těla přitom vycházel hluboký mužský hlas.

 

Během následujícího roku se jevy ještě několikrát opakovaly, dokud se rodina nepřestěhovala. Později děti přiznaly, že některé jevy zfalšovaly; v některých ale prsty neměly.

 

V Německu je zřejmě nejlépe zdokumentováno řádění poltergeista z Rosenheimu. Začalo v roce 1967 v jedné advokátní kanceláři v Bavorsku a projevovalo se samovolným rozsvěcením a zhasínáním světel, vyzváněním telefonů, aniž by kdokoli volal, vyléváním barvy z kopírek a vysouváním zásuvek. Pošta zaznamenala a nahrála desítky hovorů na číslo pro zjištění přesného času, i když telefony byly zablokované. Jev dlouho nedokázali vysvětlit policie, energetici ani vědci.

 

Později se ukázalo, že se jevy objevují jen v přítomnosti devatenáctileté sekretářky Annemarie Schneiderové, která měla za sebou velké vztahové trauma. Když ji firma poslala na dovolenou, jevy přestaly. Po jejím návratu se obnovily a definitivně ustaly až ve chvíli, kdy byla Schneiderová propuštěna. 

 

Pokud ještě nemáte duchů dost, můžete se podívat na následující sestřih mnoha "duchařských" videí.

kap s přispěním Terezy Maixnerové TN.cz