Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.8. 2010 15:40

Romští mentoři dorazili také do Děčína

Zdroj: Daniela Pilařová

Cílem projektu Romských mentorů je zlepšit soužití majority s romskou menšinou a potlačit extremistické a rasistické aktivity.

Děčín má 12 romských mentorů. Jsou to lidé, kteří budou na Romy v Děčíně dohlížet, aby si plnili své alternativní tresty. Působit budou v řadách odsouzených Romů. Mají je přimět, aby místo nástupu do vězení, vykonali alternativní trest, například veřejně prospěšné práce.

 

"Mentoři jsou obvykle sami romského původu, se znalostí místních poměrů, s velkou autoritou mezi ostatními Romy. V Děčíně máme zhruba 800 klientů, asi třetina z nich je problémových, ti si alternativní tresty neplní, mentoři by měli toto číslo snížit,“ slibuje si od projektu Lukáš Herich z děčínského Sdružení pro probaci a mediaci v justici. "Přece jen romští mentoři dovedou svým lidem vysvětlit, proč si raději odpracovat alternativní trest než jít do vězení,“ dodal Herich.

 

"Do projektu se přihlásilo původně 15 Romů, ale jen dvanáct z nich absolvovalo úspěšně školení v rozsahu 60 hodin. Teď je čeká praxe. Velmi úspěšní jsou například mentoři v mostekém Chanově,“ říká Dagmar Doubravová, předsedkyně Sdružení pro probaci a mediaci v justici. "S jejich výběrem jsme úzce spolupracovali s místní samosprávou a hlavně s městskou policií,“ dodala Doubravová.

 

Peníze z ministerstva

 

Projekt romských mentorů je součástí projektu Úsvit, ten plně financuje Ministerstvo vnitra. Děčín na něj získalo dotaci v rámci Programu prevence kriminality a extremismu v roce 2010.

 

Mentor je prostředníkem

 

Mentoři už u nás působí od roku 2004, úspěšně už působí zhruba ve dvaceti městech České republiky. "Úspěšnost mentorů je zhruba poloviční, bez nich by většina klientů skončila ve vězení. Má to pro stát pozitiva v tom, že finančně uspoří, navíc mentor se stává jakýmsi prostředníkem mezi klienty a institucemi, mezi většinovou společností a romskou komunitou,“ pochvaluje si Doubravová.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Daniela Pilařová
Reklama