Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.11. 2009 08:01

Romští vzpěrači ovládli Zarembovu školu, chtějí na olympiádu

V Horní Suché pilně trénují na škole romští vzpěrači. Trenér z nich má radost, dokonce je chce poslat na olympiádu.

Výjimečné vzpěračské talenty vychovává ve své sportovní škole legendární vzpěrač Ota Zaremba, jeho svěřenci jsou však raritou, jaká nemá obdoby nikde jinde v republice – z drtivé většiny jde totiž o Romy.


Vzpěračskou školu Oty Zaremby otevíral olympijský vítěz z Moskvy 1980 počátkem letošního roku, začátky však byly krušné. "Bylo období, kdy jsem myslel, že vzpírání tady v Horní Suché nepůjde. Ale tím, že tady přišli ti romští kluci, tak to tady ožilo, a já jsem z nich úplně nadšený, když vidím s jakou chutí a radostí trénují,“ říká Ota Zaremba s tím, že navzdory očekávání jsou romští kluci naprosto zodpovědní a trénují jako o život.

 

"Velice si cením toho, že Romové to vzpírání dělají, je to velmi těžký sport a málokdo to vydrží. Ale oni jsou v tom opravdu výborní. A jsem stoprocentně přesvědčený, že když si to kluci srovnají v hlavě, a budou trénovat tak, jak trénují teď, tak mají šanci uspět na olympiádě a vybojovat medaile,“ dodává Zaremba, který spolu s trenérem Milanem Kleinem cepuje dvanáct romských školáků, o nichž mluví, jako o nové naději českého vzpírání.


"Když jsem já vzpíral, tak se občas také nějaký Rom objevil, ale s takovou chutí jsem se ještě nesetkal. Tihle romští kluci mají opravdu velkou příležitost, aby se tím i živili, protože jsou opravdu dobří.

 

Mým cílem je, aby tady ti kluci vydrželi co nejdéle, a aby ukázali, že Romové umějí vzpírat a aby pozvedli úroveň českého vzpírání,“ říká Ota Zaremba.


"Hlavně, aby kluci měli podporů u rodičů, protože když rodiče nedovolí, tak my můžeme dělat stojky na hlavě a neuděláme nic. A to tady máme pár dobrých borců na úrovni republiky,“ přitakává mu trenér Milan Klein, který si ze všech romských kluků nejvíce cení talentu čtrnáctiletého Davida Mirgy.


Ten během posledních několika měsíců pokořil osmnáct českých rekordů ve vzpírání. "On zvedne v nadhozu 125 kilogramů, je neuvěřitelně nadaný. Doufám, že mu to nadšení vydrží,“ říká Klein.


"Hrozně mě to baví. Chtěl jsem být původně fotbalistou, ale pak mě chytlo vzpírání, a trenér říká, že jsem opravdu dobrý. I doma jsou ze mě nadšení, jak mi to jde. Je to rozhodně lepší, než se poflakovat kolem baráku,“ usmívá se David Mirga.


"Pokud tihle kluci u vzpírání vydrží, nemám o budoucnost českého vzpírání žádné obavy, myslím, že mají na to jít v mých stopách a bojovat o medaile na olympiádě,“ uzavírá Ota Zaremba.

Marek Švidrnoch TN.cz