Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.7. 2009 06:17

Rybník spolkl třicet milionů, koupat se v něm ale nedá

Zdroj: Dušan Vrbecký

Přes třicet milionů investovalo město Polná na Jihlavsku do odbahnění a opravy rybníka Peklo. Rybník přesto zamořili sinice a nikdo se zde nekoupe.

"Množství sinic tu mnohonásobně přesahuje povolené normy. Koupání v rybníce Peklo je už od června zakázáno,“ potvrdila Martina Kopuletá z Krajské hygienické stanice v Jihlavě, která měření kvality vody na Jihlavsku provádí.


Peklo je tak už od začátku sezony milovníkům koupání uzavřeno, bylo dokonce vůbec prvním rybníkem v České republice, kde letos hygienici koupání zakázali.
 

"Mrzí nás to. Odbahnění a oprava rybníka stála okolo třiceti milionů korun, další milion stálo vybudování rekreačního centra, které ale kvůli zákazu koupání nikdo nevyužívá,“ říká polenský místostarosta Jaroslav Sobotka.


Město rybník slavnostně otevřelo předloni, už loni koncem července tu ale hygienici poprvé zakázali koupání. Letos pak přišel zákaz ještě dřív – na samém začátku sezony.
 

"Je to k ničemu. Lidi sem nechodí, když se nedá koupat,“ stěžuje si i provozovatel místního stánku s občerstvením, který své zboží nemá komu nabídnout. "Na vodu se tu můžeme tak akorát dívat,“ dodává náhodně procházející muž.
 

Co bude s areálem za miliony, se neví. Podle hygieniků se sice kvalita vody postupně zlepšuje, množství sinic ale stále vysoce převyšuje limity. Pokud se tu prý bude moct dát koupat, bude to nejspíš až po sezoně.
 

Hlavní příčina znečištění vody je přitom neznámá. "Množení sinic zřejmě zapříčinila vysoká hladina fosforu ve vodě. Kde se tu ale fosfor bere, to nevíme. Mohli bychom jej sice nechat chemicky odstranit, je to ale příliš nákladné a navíc nejde o dlouhodobé řešení,“ dodává Sobotka.


Město tak podle všeho bude muset sáhnout do kapsy pro další peníze na podrobnou analýzu a zjištění původce zdroje fosforu. Do té doby se ovšem lidé z pětitisícové Polné budou muset jezdit koupat jinam.

Dušan Vrbecký TN.cz
Reklama