Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.10. 2009 12:35

Rys ostrovid v Krkonoších. Lesníci našli stopy

Jasnou stopou, že se rys v Krkonoších objevil, je prý specificky ulovená zdravá srna.

Lesníci na území Krkonošského národního parku (KRNAP) našli v minulých dnech stopy, které potvrzují, že se v Krkonoších objevil rys ostrovid.

 

"Tato kočkovitá šelma se v krkonošských lesích vyskytovala ještě v 18. století, od začátku 19. století je považována za vyhynulou," informoval Radek Drahný ze Správy KRNAP.


"V minulosti jsme sice zaznamenali určité stopy, které naznačovaly, že Krkonošemi rys migroval. Letos jsme však získali jistotu, že se v Krkonoších vyskytuje," uvedl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

 

Správci parku zatím nevědí, zda jde o migrujícího jedince nebo zda si rys v Krkonoších hledá své teritorium. Jasným důkazem výskytu rysa v Krkonoších byla pro tuto šelmu typickým způsobem ulovená zdravá srna.

 

S výskytem rysa mají zkušenosti také správci parku na polské straně Krkonoš, kteří našli otisky jeho tlap. Jednoho rysa v minulosti v Jizerských horách srazilo auto.


Rys ostrovid je silně ohrožený druh kočkovité šelmy, která žije v oblastech smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčenými lidskou činností. V Česku se vyskytuje například na Šumavě či v Beskydech.

ina ČTK
Reklama