Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.5. 2009 09:12

Sběratel má na zahradě místo kytek tanky

Přes devadesát kusů vojenské techniky „vysadili“ místo kytek na své zahradě v Mladecku na Opavsku milovníci vojenské techniky Karel Trlica spolu se svým bratrem.

Sběratelé tak vytvořili jednu z největších soukromých sbírek bojových vozidel, tanků, transportérů, nosičů raket a další vojenské techniky v České republice.

„Sbírat jsme začali hned po roce 1990, dříve to nebylo možné, takže se nám k dnešnímu dni podařilo shromáždit přibližně čtrnáct set tun techniky, což je dost.. Koníček se nám trochu zvrtnul,“ usmívá se Karel Trlica s tím, že i když to stálo obrovské úsilí, devadesát procent všech exponátů je provozuschopných.

„Snažíme se většinu techniky pečlivě renovovat, což ale stojí mnoho času i peněz. Sháníme to po různých firmách, které se zabývají odkupem vojenské techniky, a většinou jsou ty kusy ve špatném stavu, takže jejich renovace trvá léta. Pět, šest let není žádná míra,“ říká Trlica.

Podle něj je navíc potřeba k rekonstrukci jednoho stroje sehnat několik dalších, aby bylo z čeho brát náhradní díly. Díky perfektnímu stavu, v němž se většina strojů nachází, hrály už některé z exponátů i ve válečných filmech, například v Tmavomodrém světě, ale i v dalších snímcích.

„Děláme to všechno jen pro radost. Na kšeft to samozřejmě není. Ale myslíme si, že je lepší tuto vojenskou techniku takto zachránit, než aby skončila někde roztavená v hutích. Vždyť je to kus naší historie, a tu je třeba uchovávat,“ uzavírá Karel Trlica.

Marek Švidrnoch

Diskuze

2.5. | 10:58 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Na tanky nejsem moc zvědavý, ale rád bych věděl, proč jsou lidé, kteří mají jiný názor, než Klaus, Kocáb a jim podobní, nazýváni nacisty. A co ti policisté ? Umí vůbec řešit něco víc, než jen hlídat lidi, kteří mluví o svých právech ? Ještě jsem neviděl, že by se jeden policista postavil pěti lidem ...
2.5. | 10:23 Karel Cekul
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tu sbírku mu fakt závidím.