Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.7. 2009 06:02

Sládkovi se splnil sen. Postavili mu pivovar

Zdroj: Dušan Vrbecký

V Chotěboři postavili na zelené louce pivovar. Je to první nový průmyslový pivovar za posledních 40 let v celém Česku.

Oldřich Záruba už vařil pivo na mnoha místech. Teď ale může konečně říci, že má svůj vlastní pivovar. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku mu ho postavili na zelené louce a je to první průmyslový pivovar, který byl u nás za posledních téměř čtyřicet let vybudován.


"Poslední průmyslový pivovar postavený na zelené louce totiž vznikl v roce 1970 v Nošovicích. Od té doby u nás pivovary jen zanikají,“ říká chotěbořský sládek Oldřich Záruba. Vznikají sice hospodské minipivovary, jejich výroba je ale mizivá a mezi průmyslové je nelze počítat.


To v Chotěboři chtějí ročně uvařit okolo 15 až 20 tisíc hektolitrů piva. A to ryze za české prostředky. "Konkurence nadnárodních pivovarských holdingů se nebojíme a ani jim konkurovat nechceme,“ tvrdí havlíčkobrodský podnikatel Roman Stryk, který pivovar za čtyřicet milionů korun postavil.


Oldřichu Zárubovi tak splnil jeho sen. Právě v hlavě chotěbořského sládka se totiž nápad na stavbu pivovaru před pár lety zrodil. Muž, který dříve vařil pivo v Havlíčkově Brodě nebo v Rakovníku proto začal hledat někoho, kdo by mu na splnění snu dal peníze. A dočkal se, teď vaří pivo ve svém.


"Moc se mi nelíbí cesta, kterou se v poslední době naše pivovary pod vládou zahraničních gigantů daly. Já chci vařit pivo tradiční českou metodou a podle tradičních českých receptů. Z českých surovin a tak, že desítka se vaří jako desítka a dvanáctka jako dvanáctka. Žádné ředění, žádné přísady,“ tvrdí sládek.


První pivo se z Chotěboře do světa vydává právě v těchto dnech a místní už teď věří, že i přes ekonomickou krizi dokáží zaujmout. "Na výrobu a prodej alkoholu krize vliv nemá. A my máme spočítáno, že pivovar bude rentabilní,“ tvrdí Stryk. Možná i proto, že téměř vše ve výrobě piva Chotěboř řídí počítače. A tak v pivovaru pracuje všeho všudy devět lidí, kteří tu vaří desítku, dvanáctku, třináctku, černé a nealko pivo.

Dušan Vrbecký TN.cz