Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.10. 2010 18:41

VIDEA: Tak se narodilo žirafí mládě!!! ŽIVĚ: Je to sameček!

Zdroj: TN.cz

Ve spolupráci se Zoo Praha jsme připravili jedinečný zážitek: můžete sledovat v přímém přenosu, jak se má žirafí mládě k světu.

Žirafa Eliška z pražské zoologické zahrady rodila ve čtvrtek a podařilo se! Sledujete vše ON-LINE! Porod trval 58 minut. zkušený ošetřovatel Jan Marek se domnívá, že s největší pravděpodobností je na světě sameček. Mládě se má i po porodu čile k světu. Už se postavilo a napilo mateřského mléka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vyberte jméno pro žirafího kluka!

 

 

Mladé žirafí mládě z pražské zoo
Zdroj: Jindřich Kodíček Mladé žirafí mládě z pražské zoo

 

Žirafa Eliška porodila mládě
Zdroj: Tomáš Karlík

 

Eliška a její mládě
Zdroj: Jindřich Kodíček Eliška a její mládě

 

Podívejte se na záběry z porodu žirafy. Na záběrech je vidět, jak se první na světě objevily nohy mladého žirafího novorozence!

 


 

Informaci o tom, že Elišce vytekla plodová voda, nám ve čtvrtek v poledne sdělil ošetřovatel Jan Marek. Porod proběhl v naprostém pořádku. Mládě už kolem 14:00 přestalo ležet na zemi, teď sledujte jeho další osudy!

 

Kamera1

 

Kamera2

 

Samice Eliška se narodila v pražské zoo 6. 10. 1995 jako 36. mládě. Otcem mláděte je chovný samec Johan. "Jde o 68. mládě narozené v Zoo Praha," upřesnila mluvčí.


V letošním roce se do této doby narodil jeden sameček 24. července. Jeho křest proběhl 28. září a dostal jméno Kuba.

 

 ČTĚTE TAKÉ:

 Porod žirafy ON-LINE: Deník ošetřovatele

Jak se páří a rodí žirafy

Žirafa Eliška je zkušená matka, PŘES kopírák porodí 17. 10.

Ředitel ZOO o žirafách: porod bude trvat jen pár minut


Eliška byla v době těsně před porodem ve speciální stáji, kde jsou nainstalované dvě kamery, které ji budou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, snímat. Unikátní událost tedy budete moci sledovat rovnou ze dvou úhlů.

 

 

Těšte se!

 

Co na vás čeká? Novorozeně je hned po porodu větší než průměrný muž: měří asi 180 centimetrů. "Žirafa rodí ve stoje, pokud je vše v pořádku, objeví se nejprve přední nožičky, pak čumáček, hlavička a jakmile vyjdou plece, žirafka se sesune na zem. Nejedná se tedy o volný pád z výšky dvou metrů ale spíše o jakési postupné "vysunutí“. Mládě z matky vypadne, až když jsou nožičky a hlava kousek nad zemí,“ vysvětluje zoologický náměstek Jaroslav Šimek. Už za pár hodin po porodu jsou mláďata schopná chodit a také hned sají mateřské mléko.

 

Kromě samotného ON-LINE přenosu jsme pro vás připravili spoustu zajímavých článků a videí, díky nimž se o žirafách dozvíte, co jste nikdy netušili.

Kde jsou ty žirafy?

 

Pokud zrovna žirafa není v záběru kamer, může být v pavilonu s ostatními žirafami. Eliška je už zkušená máma, která přesně ví, kdy má do speciálního prostoru zamířit.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz/ kar
Reklama