Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2009 17:41

Sprejeři bojovali malbami proti extremismu

Sprejeři se sjeli do Havířova. Konal se tam United colours graffiti jam 2009.

Na 80 sprejerů z celé republiky, Slovenska i Polska pokrylo přes víkend ulice a zákoutí Havířova originálními výtvory. Nebyly to však vandalské malůvky, nýbrž profesionální umělecká díla, která writteři vytvořili v rámci akce United colours graffiti jam 2009.


Malovalo se na sedmi místech po celém Havířově. Stěžejní dílo celého jamu vzniklo ve Zvonkové ulici, kde se zrodila obří malba namířená proti vzrůstajícímu extremismu a vlivu radikálů, zejména pak proti Dělnické straně.


"Ani moc nedoufám, že malba přežije ve zdraví do dalšího dne,“ připouštěl už při malování Dmitrij Proškin, který celý koncept malby vymyslel.


Nechceme radikály v Parlamentu, vyjádřili sprejeři


"Chceme apelovat zejména na mladé lidi, kteří se k těmto radikálům hlásí, aby se zamysleli nad tím, jestli je to opravdu ta správná cesta a jestli jim jejich lídři říkají pravdu,“ dodal Proškin.


"Doufáme, že tímto poselstvím oslovíme i širší veřejnost, protože se blíží volby a bylo by velmi špatné, kdyby se radikálové dostali až do parlamentu,“ doplnil organizátor United colours graffiti jamu 2009 Nikola Vavrous.


"Celá akce má zároveň navodit atmosféru multikulturního dialogu mezi lidmi, kteří sem přijeli z různých zemí, aby se mezi sebou poznali a předali si zkušenosti,“ uzavřel Vavrous.

Marek Švidrnoch TN.cz